Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün açıklayacak! Fındık bakın kaç liradan satışa başlandı?

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca Ordu’da fındık taban fiyatının açıklanması beklenirken, üreticiler yaş fındığı 60 ila 70 TL içinde değişen fiyatlardan satmaya başladı.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın Ordu’ya geliyor. Türkiye’nin en fazlaca fındık üreten kenti olan Ordu ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Karadeniz bölgesinin fındık fiyatını açıklayacak.

Giresunlu üreticiler Karadeniz Sahil Yolu kenarlarında kurmuş oldukları tezgahlarda 2022 yılı ürünü yaş fındığın 60-70 TL şeklinde fiyatlardan satışa sundu.

Giresun’da fındık hasat sezonu öncesinde bazı üreticiler topladıkları yaş fındığı yol kenarında kurmuş oldukları tezgahlarda satışa sunuyor. Özgür piyasada kuru fındık 50 TL’den satılırken, 2022 yılı ürünü yaş fındık ise 60 ila 70 TL’den satılıyor.

Tezgah üstüne dalından topladıkları yaş fındığı koyan üreticiler, çoğu zaman gurbetçiler ve turistlere satış yaptıklarını söylüyor. Kara yolu kenarına senelerdir tezgah açtığını belirten üreticilerden Halil Engin yapmış olduğu açıklamada, fındık hasat sezonu öncesi kendi bahçelerinden yaş fındığı biriktirerek satışa çıkardıklarını söylemiş oldu.

Engin, “Her yıl bu zamanlarda sürem başlamadan ilkin bahçelerimizden yaş fındığı biriktirerek kara yolu kenarında tezgah açıyoruz. Çoğu zaman gurbetten gelen yurttaşlarımız yaş fındığı tercih ediyor. Fındığın maliyeti yükselttikçe fiyatlarda yükselmek zorunda kalıyor. Geçen yıl 25-30 TL’den sattığım fındığı bu yıl yaş olarak 60 TL’den, talaşlı halde ise 30 TL’den satıyorum. 4 ton fındığım oluyor burada satabildiğim kadarını satıyorum satamadığımı ise tüccara satmak zorunda kalıyorum” dedi.

“Toplam ürün iyi, fiyatında iyi olmasını bekliyoruz”
Geçen yıla oranla rekoltenin daha iyi bulunduğunu belirten Olgun Torunoğlu ise “Fındık iyi olan yerde var, orta olan yerde var fakat geçen yıla gore birazcık daha iyi toplam ürün görünüyor. Bir ton civarında fındığım oluyor ve yol kenarında kendim sürem süresince satmaya çalışıyorum. Geçen yıla gore artan maliyetleri göz önünde bulunduracak olursak bu yıl Cumhurbaşkanımızdan üreticiyi sevindirecek bir fiyat bekliyoruz” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.