Fazlaca sayıda ülkeden Türkiye’ye çabaları sebebiyle teşekkür mesajı

Türkiye’nin girişimleri ile ilk tahıl gemisinin Ukrayna’nın Odesa Limanı’ndan ayrılması internasyonal cemiyet tarafınca pozitif yönde karşılandı. Fazlaca sayıda ülkeden Türkiye’ye çabaları sebebiyle teşekkür mesajları paylaşıldı.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının arkasından tahıl sevkiyatıyla ilgili değerlendirmelerde bulunmuş oldu.  Erdoğan, tahıl sevkiyatı anlaşmasına ilişkin, “Her ne kadar karşıcılık algı edemese de ülkemizin öncülüğünde başlatılan bu emek verme insani ihtiyaçların karşılanmasına yönelik mühim bir diplomatik başarıdır.” dedi.

Türkiye’nin dış ilişkiler başarısı dünyada büyük yankı uyandırdı
Odesa limanından tahıl sevkiyatının Türkiye’nin çabalarıyla başlaması internasyonal kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Internasyonal kurumlar ve ülkeler, Türkiye’ye teşekkür mesajı paylaşmak için sıraya girdi.

BM genel sekreteri
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Türkiye’ye teşekkür etti. Sevkiyata ilişkin çabaları takdir ettiğini söyleyen Guterres, “Türkiye’ye liderliği için minnettarım” dedi.

Nato genel sekreteri
NATO Genel sekreteri Jens Stoltenberg Odesa’dan ilk sevkiyatı memnuniyetle karşıladığını açıkladı. “Müttefikimiz Türkiye’ye oynadığı fazlaca mühim rol için teşekkür ediyorum.” dedi.

Polonya
Polonya’dan da Türkiye’ye teşekkür geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüşen Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, tahıl koridoru mevzusunda varılan uzlaşıya ilişkin tebriklerini iletti.

ingiltere
İngiltere’den de “besin krizini hafifletmeye yönelik mühim bir adım” açıklaması geldi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss gemilerin güvenli geçişinin sağlanması icap ettiğini söylemiş oldu. “Rusya Odesa Limanı’nı yeniden bombalamamalı” dedi.

Almanya
Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger İstanbul’da meydana getirilen tahıl anlaşmasının önemine vurgu yapmış oldu. İlk tahıl gemisinin Odessa Limanı’ndan ayrılmış olmasına ilişkini olarak, “Bu, artan besin krizinde bir ümit ışığıdır” açıklamasında bulunmuş oldu.

Rusya
Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov da tahıl ihracatı meydana getirecek ilk geminin yola çıkmasının pozitif yönde bulunduğunu söylemiş oldu. “Anlaşmaların, tüm taraflarca uygulanacağını ve etkin şekilde çalışacağını umuyoruz” dedi.

Ukrayna
Ukrayna’nın Odessa Bölgesi Askeri Vali Danışmanı Yuriy Dimçoglo ise tahıl koridoru anlaşmasının Türkiye’nin bölgesel güç bulunduğunu bir kez daha gösterdiğini söylemiş oldu.
Norveç: Besin güvensizliğini azaltmada mühim ilk adım.

Norveç
Norveç Dışişleri Bakanlığı Twitter’dan yapmış olduğu açıklamada, Ukrayna’dan ayrılan tahıl yüklü geminin küresel besin güvensizliğini azaltmada mühim ilk adım olduğu açıklandı.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler’e ve Türkiye’ye, ulaşımın kolaylaştırılmasında mühim rol oynadığı için teşekkür edildi.

İTALYA
İtalya Dışişleri Bakanlığı, şubat sonundan bu yana ilk kez tahıl taşıyan geminin Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan yola çıkmasını memnuniyetle karşıladığını aktardı.

Bakanlığın Twitter’daki resmi hesabında, “İtalya, ilk tahıl sevkiyatını gerçekleştirecek geminin Odessa Limanı’ndan hareket etmesini memnuniyetle karşılıyor. Küresel besin krizini hafifletmek için bu ihracatın mevcut taahhütler doğrultusunda devam etmesini sağlamak gerekiyor” ifadeleri yer aldı.

Fransa
Fransa Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, bu sabah Ukrayna’nın Odessa limanından ilk tahıl yüklü geminin yola çıkmasının Ukrayna’dan tahıl ve besin maddelerinin güvenli şekilde ihracını sağlayacak anlaşmanın uygulanması için mühim bir adım olduğu açıklandı.

BM himayesinde akdedilen anlaşmanın süre içinde devam ettirilmesi gerektiği aktarılan açıklamada, “Bu bağlamda Fransa, Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin seferberliğini memnuniyetle karşılamakta.” ifadesine yer verildi.

İsveç
İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Twitter’dan yapmış olduğu açıklamada, tahıl yüklü geminin küresel besin güvensizliğini azaltmaya destek olacağını açıkladı.

Kesin emekleri için Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’ne (OCHA) ve BM Tecim ve Kalkınma Konferansı’na (UNCTAD) teşekkür eden Linde, İstanbul’da meydana getirilen tahıl anlaşmasının sürekliliğinin mühim bulunduğunu altını çizdi.

Linde, ülkesinin, tahıl taşıyan geminin Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan yola çıkmasını memnuniyetle karşıladığını aktardı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.