Çin’den ABD’ye fazlaca sert uyarı: “Ateşle oynayan kendini yakar”

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki telefon görüşmesine ilişkin yayınladığı yazılı açıklamada, Xi’nin Çin’in Tayvan’ın bağımsızlığına ve dış güçlerin müdahalesine şiddetle karşı çıktığını vurguladığı anlatılarak, “Ateşle oynayan kendini yakar. ABD tarafının bunu açıkça görebileceğini umuyoruz” denildi.

Abone ol

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ekonomik ve jeopolitik gerilimler de dahil olmak suretiyle ikili ilişkileri ele almak suretiyle telefonda görüştü. Liderler arasındaki 5’inci görüşme iki saatten fazla sürerken, Çin Dışişleri Bakanlığı görüşmeye ilişkin yazılı izahat yayınladı.

Liderlerin, Çin-ABD ilişkileri ve çıkarları hakkında samimi bir kontakt ve düşünce alışverişinde bulunmuş olduğu aktarılan açıklamada, “Değişiklik ve düzensizlik dünyası ile karşı karşıya kalan internasyonal cemiyet ve dünyanın dört bir tarafındaki insanoğlu, Çin ve ABD’nin dünya barışını ve güvenliğini sağlamasını, küresel kalkınma ve refahı teşvik etmede liderliği üstlenmesini bekliyor. Bu, iki büyük ülke olan Çin ve ABD’nin sorumluluğundadır” denildi.

“Xi, Tayvan Boğazı’nın her iki tarafının da tek ve aynı Çin’e ilişkin olduğu gerçeğini ve statükonun açık bulunduğunu altını çizdi”
Xi’nin görüşmede, Çin’in Tayvan sorununa ilişkin ilkeli tutumunu detaylı bir şekilde açıklamış olduğu aktarılan açıklamada, “Xi, Tayvan Boğazı’nın her iki tarafının da tek ve aynı Çin’e ilişkin olduğu gerçeğini ve statükonun açık bulunduğunu altını çizdi. Üç Çin-ABD ortak bildirisi, iki tarafın verdiği siyasal taahhütleri somutlaştırıyor ve tek Çin ilkesi, Çin-ABD ilişkilerinin siyasal temeli. Çin, ‘Tayvan bağımsızlığına’ yönelik ayrılıkçı hareketlere ve dış güçlerin müdahalesine kesinlikle karşı çıkıyor” denildi.

“Ateşle oynayan kendini yakar”
Çin hükümetinin ve halkının Tayvan sorunundaki konumunun net olduğu vurgulanan açıklamada, “Çin’in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kararlılıkla korumak, 1,4 milyardan fazla Çinlinin kati iradesidir. Kamuoyuna meydan okunamaz. Ateşle oynayan kendini yakar. ABD tarafının bunu açıkça görebileceğini umuyoruz. ABD, tek Çin ilkesine saygı göstermeli ve üç ortak bildiriyi hem sözlü hem de fiili olarak uygulamalıdır” denildi.

Biden, ABD’nin Tayvan mevzusundaki politikasının değişmediğini belirtti
Beyaz Saray tarafınca meydana getirilen açıklamada ise, Tayvan mevzusunda Başkan Biden’ın ABD politikasının değişmediğini, ABD’nin statükoyu değiştirmeye yada Tayvan Boğazı’ndaki sulh ve istikrarı baltalamaya yönelik tek taraflı çabalara şiddetle karşı çıktığını vurguladığı belirtilmişti.

ABD’den Tayvan’a ziyaret krizi
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin’in üstünde hak iddia etmiş olduğu Tayvan’a olası ziyaretiyle ilgili endişelerin artması üstüne Çin bu mevzuda sert cevap vermişti. Pelosi’nin ABD’den gayri resmi müdafa desteği alan sadece Çin’in kendi topraklarının bir parçası olarak görmüş olduğu Tayvan’a ziyareti durumunda Çin’in bu şekilde bir geziyi bir provokasyon olarak göreceği ifade edildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, “ABD kendi yolunda gitmekte ve Çin’e meydan okumakta ısrar ederse kesinlikle kuvvetli tepkilerle karşılaşacaktır” demişti. Pelosi, Tayvan ziyaretini gerçekleştirmesi halinde son olarak 1997’de devrin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich tarafınca ziyaret edilen Tayvan’a gezi eden en üst düzey ABD yetkilisi olacak.
Biden, geçen hafta yapmış olduğu bir açıklamada ise ABD yetkililerinin şu anda Tayvan’ı ziyaret etmesinin “iyi bir düşünce olmadığını” söylemişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.