CHP İzmir’den Ev Hanımefendileri Buluşması. Deniz Yücel: “Ev Hanımına Asgari Ücret Tutarında Maaş Bağlanacak”

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve CHP İzmir milletvekilleri, Bornova’da 300’e yakın ev hanımı ile bir araya geldi. Amaçlarının hanımefendilere, CHP iktidarında hayata geçirecekleri Aile Destek Sigortası’yla kazanacakları hakları anlatmak bulunduğunu belirten Yücel, “Eve asgari ücretten azca gelir giriyorsa ya da asla gelir yoksa, ev hanımına asgari ücret tutarında maaş bağlanacak. Aile Destekleri Sigortası eşitsizlikleri bitirecek” dedi.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Kamil Okyay Sındır ve Atila Sertel ile CHP Bornova İlçe Başkanı Ertürk Çapın; CHP İzmir İl Başkanlığı’nın organizasyonuyla dün ortalama 300 ev hanımıyla Bornova Dr. Sırrı Aydoğan Kültür Merkezi’nde düzenlenen kahvaltıda buluştu.

“KADINLARIN HAKLARI GASP EDİLMESİN”

Deniz Yücel, ev hanımlarına CHP iktidarında hayata geçirecekleri Aile Destek Sigortası’yla kazanacakları hakları söyledi. Yücel şu şekilde konuştu:

“Hanımefendilerin günümüz iktidarı tarafınca çiğnenen, yok sayılan, kimi zaman de meydana getirilen ufak bir düzenlemeyi bile lütufmuş benzer biçimde özetleyen zihniyetinin tam zıttı bir anlayışımız var. Kimi zaman ‘Bayanlara haklarını vereceğiz’ diyorlar. Bu ifade seçimi yanlış, üstten bakan bir ifade seçimi, biz kimiz ki hanıma hakkını vereceğiz. Hanım esasen yaradılışından, insan oluşundan, hepimiz için yapılmış yasalardan ve evrensel sözleşmelerden dolayı o haklara haiz. Kimsenin lütfettiği bir şey yok, buna gerek yok. Yeter ki, hanımefendilerin hakları gasp edilmesin.

“KADININ OLDUĞU EVDE YOKLUK OLMAYACAK”

İktidara geldiğimizde hayata geçireceğimiz Aile Destekleri Sigortası eşitsizlikleri gidermek için toplumsal devletin bir yansıması olacak. Eve asgari ücretten azca gelir giriyorsa ya da asla geliri yoksa, ev hanımına asgari ücret tutarında maaş bağlanacak. ve bu ücret yalnız hanıma verilecek. Bu sebeple hanım parasını ilkin evladı ve ailesi için harcar. Doğrusu kadının olduğu evde yokluk olmayacak. Tüm hanımlarımıza bir de sözümüz var. İstanbul Sözleşmesi’ni iktidara gelişimizin derhal arkasından ilk 24 saat içinde tekrardan yürürlüğe sokmak için emek harcamalar başlatılacak ve ülkemiz bu ayıptan kurtarılacak. Bu söylediklerim politika değil. Tamamı, hangi görüşten olursa olsun, yurttaşlarımızın tümünün iyiliği, geleceği ve insanca yaşaması için yapılacak hizmetler. Bizim, 3 kırmızı çizgimiz var. Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk, Ay yıldızlı bayrağımız ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü. Tüm çalışmalarımızı bu duyarlılık ve hedef doğrultusunda yaptığımızı kimse unutmasın.”

SEVDA ERDAN KILIÇ: “YOKSULLUĞU BİTİRMEYE GELİYORUZ”

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç da İstanbul Sözleşmesi ile ilgili konuşarak şunları söylemiş oldu:

“Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği benzer biçimde iktidarımızın ilk haftasında İstanbul Sözleşmesi’ne yeniden taraf olacağız ve bu sözleşmeyi yasalarımıza entegre ederek bu cezasızlık haline bir son vereceğiz. Hanımefendilerin kılık giyim derdi olmayacak. ‘Hangi ruju sürdün, kaç çocuk yaptın?’ derdi olmayacak. ‘O saatte orada ne işin vardı?’ diye soran olmayacak. Kolluk kuvvetleri tarafınca karakollardan geri çevrilmeyecek. Mahkemede kimse ekip elbise giydi, kravat taktı diye indirim almayacak. Eşit işe eşit ücret olacak. Şiddetsiz, sömürüsüz bir ülke kuracağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Biz hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği Aile Destekleri Sigortası’nı uygulayacağız. Yoksul hiçbir hanımı adama muhtaç etmeyeceğiz. Gidecek bankaya parasını çekecek, evlatlarına bakacak, rahatlık içinde yaşayacak. Bu topraklarda yoksulluğu yönetmeyeceğiz, yoksulluğun kökünü kazıyacağız. Yoksulluğu yönetmeye değil, yoksulluğu bitirmeye geliyoruz.”

“KADINLAR SOSYAL HAYATTA DAHA ÇOK YER ALACAK”

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, iktidarın hanımefendilerin özgürleşmesinden korktuğunu öne sürerek şu şekilde konuştu:

“Dayanışmayı büyüten, irade ortaya koyan, şiddetsiz ve eşit yaşama hakkı için ses yükselten hanımefendilerin omuzlarında Türkiye tekrardan aydınlık yarınlara erişecek. TBMM tarafınca onaylanan İstanbul Sözleşmesi cumhurbaşkanı sonucu ile feshedildi. Yargı ve yasama tanımaz, yürütmenin tek adamı yetki ihlallerine de bir yenisini ekledi. Kimse merak buyurmasın, iktidara geldiğimizde Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde 24 saat içinde İstanbul sözleşmesi yürürlüğe girecek. Hanım, toplumumuzu şekillendiren en mühim yapı taşıdır. Cumhuriyet devriminin hanımefendilere sunmuş olduğu kazanımlarını koruyacak, bu devrimleri daha da ileriye hep beraber taşıyacağız. Bayanlara toplumsal hayatta, iş yaşamında, siyasette, temsilde daha oldukça yer almasına olanak vermeliyiz. Bunun sağlanması mevzusunda da mesuliyet hepimizin. İktidarımızda bunu birlikte başaracağız.”

SERTEL: “KADINLAR İSTERSE DÜNYAYI TERSİNE ÇEVİRİR”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ise şunları kaydetti:

“Bayanlar evlatlarının üzerine titrer, onları yetiştirmek için her türlü fedakarlığı yapar. Sorun çekerler, kendi boğazlarından keserek onları okuturlar. Yeter ki bu ülkeye yararlı insanoğlu olsun isterler. Fakat sonuçta gelir, bir iktidar çocuklarınızı mülakatlarda eler, işi olmayan bırakır, geleceklerini karartır. Fakat bu günler geçiyor. Bu sebeple Türkiye de bir gerçek var. Siz varsınız, hanımefendiler var. Bayanlar isterse dünyayı tersine çevirir. Bayanlar bir araya gelmiş olduğu süre zamma, zulme ve bu faşist iktidara karşı gerekeni yapmış olacaktır. Hepinize verdiğiniz mücadelelerde başarılar arzuluyorum. Hanımefendilerin her sorunlarında ve her mevzuda yanlarında olmaya devam edeceğim.”

Cumhuriyet Halk Partisi Asgari Ücret Deniz Yücel İzmir Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.