Bu iddia gündem yaratır! Murat Ongun’un görevden alınma emirini CHP lideri Kılıçdaroğlu vermiş

İbb Başkanı İmamoğlu’nun yankı uyandıran Karadeniz turu, tartışmaları da bununla beraber getirdi. Seyahat esnasında çekilip sonrasında gösterilen bir fotoğrafta, İmamoğlu’nun gazeteciler Nagehan Alçı, Ertuğrul Özkök benzer biçimde isimlerle poz vermesinin arkasından, Murat Ongun’un gazeteci İsmail Küçükkaya vesilesiyle yapmış olduğu açıklaması oldukca konuşuldu.

Küçükkaya, Ongun’un, “Biz o tartışmaları önemsemiyoruz. Topu topu 200-300 kişinin kendi aralarındaki yorumlarıdır. Nagehan Alçı o bölgede oldukca seviliyor. Biz fotoğrafın bütününe bakıyoruz” söylediğini aktardı.

Fotoğrafla başlamış olan münakaşa bu açıklamayla alevlenirken, süreç İmamoğlu’nun göreve ulaştıktan sonra oluşturduğu basın sözcülüğü makamını kapatmasına kadar geldi. Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine nazaran, münakaşa yaratan ve İbb‘nin kasasından düzenlenmiş olduğu belirtilen turdan sonrasında, CHP kaynaklarından edinilen bilgiye nazaran, İmamoğlu ile Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ortalama 1 saatlik bir telefon görüşmesi yapmış oldu.

Görüşmeden sonrasında hem İmamoğlu hem de Ongun, tartışmalı geziyle ilgili sessizliğe büründü. Bu görüşmede, Kılıçdaroğlu’nun İmamoğlu’na “Murat Ongun’u görevden al” talimatı verdiği iddia edildi.

Öte taraftan bu talimatın ilk kez verilmediği de kulislere yansıyan bilgiler içinde. 2021 yılının sonunda CHP Genel Merkezi, hem Ongun’un hem de İmamoğlu’nun seçim kampanyasında öne çıkan bir başka ismin görevinin sonlandırılmasını istediği sadece bu isteğin karşılıksız kalmış olduğu belirtiliyor.

Ongun’un yürüttüğü Basın Sözcülüğü makamı dün İmamoğlu tarafınca kaldırıldı. Sadece Ongun, Medya A.Ş. ve danışmanlık ve öteki şirketlerdeki görevlerini sürdürecek. Bu kararın Kılıçdaroğlu’nun talimatına karşı bir ara formül olarak geliştirildiği ifade ediliyor.

Basın sözcülüğü biriminin kapatılmasıyla beraber, İBB Medya A.Ş. çalışanları da tedirginlik yaşıyor. 150 civarında çalışanı bulunan Medya A.Ş.’de, personel içinde işten çıkarılma korkusu yaşandığı ve belirsizliğin kurum içinde huzursuzluğa yol açmış olduğu belirtiliyor.

Erdem Aksoy

Kemal Kılıçdaroğlu Ekrem İmamoğlu Murat Ongun CHP İBB Siyaset Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.