Bu çocuklar terörist mi? Türkiye’yi ayağa kaldıran fotoğraf! Ayıp ettin bakkal amca!

İSTANBUL’da bir bakkal, çikolata çaldıkları sebebi öne sürülerek iki kız çocuğunu dükkanında alıkoydu ve Türk bayrağı önünde fotoğraflarını çekip toplumsal medyada afişe etti. Bu vaka büyük tepki çekerken hukuk uzmanları fotoğrafı paylaşan kişinin kabahat işlediği görüşünde.

Abone ol

Feysbuk’ta ‘Bakkalına Haiz Çık’ adlı grupta paylaşılan bir fotoğraf Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Fotoğrafta, masaya konulmuş birkaç çikolata ve içeceğin arkasında iki kız evladı bulunuyor. Evlatların arkasındaki duvara da Türk bayrağı asılmış. Paylaşımı icra eden bakkal fotoğrafın üstüne de “İstanbul/Bahçelievler, bu hırsızlara dikkat edin” diye not düşmüş. Gelen tepkiler üstüne sayfadan fotoğraf kaldırıldı sadece grup üyeleri içinde münakaşa hayata merhaba dedi.

Çocuklar terörist mi?

Gruptaki bazı bakkallar evlatların bu şekilde afişe edilmesini doğru bulmazken bazıları da bu tür paylaşımların caydırıcı olduğu görüşünü savundu. Fazlaca sayıda Twitter kullanıcısı da fotoğrafa olan tepkilerini dile getirdi. Kullanıcılar reşit olmayan evlatların alıkonulduğunu ve fotoğrafla afişe edildiğini belirterek paylaşımı icra eden kişinin kabahat işlediğini belirtti. Kimi kullanıcılar da ufaklıklara terörist muamelesi yapıldığını öne sürdü.

Soruşturma açılmalı

Avukat Davet Ayhan Şenel de bu durumun kabahat oluşturduğu görüşünde. Şenel, “Bu bakkal, evlatları suçüstü yakalamışsa derhal kolluk kuvvetlerine haber vermeliydi. Gelen ekiplere de elindeki kamera kayıtlarını iletmeliydi. Sadece evlatları bir duvarın önüne koyup fotoğraflaması ve bunu yayması hem Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na hem de Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerine aykırıdır. Ek olarak evlatların kimlik ve kişiliklerinin bu şekilde deşifre edilmesi ruhsal olarak ciddi zararlara yol açabilir. Kanaatimce hakkında soruşturma açılmalıdır” dedi.

Kaynak: Posta

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.