Bitcoin Düşüyor Dolar Yükseliyor, Gözler TCMB’ye Çevrildi!

ABD doları son dönemlerde finans piyasalarına damga vurmaya devam etmekte. FED‘in faiz artışları sonucu süratli bir halde kıymet kazanan ABD dolar endeksi (DXY), Türk lirası paritesinde de yükselişine devam ediyor.

DXY’nin yükseliş yaşaması ABD borsalarını derinden etkilerken, Bitcoin ve kripto paraların kıymet kaybetmesine sebebiyet vermiş durumda.

Yatırımcılar doların son durumunu merak ederken, gözler tekrardan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na (TMCB) çevrildi.

Faiz artışı mevzusunda halen bir hamle yapmadığı görülen TCMB, 26 Mayıs TSİ 14.00’da yeni kararını açıklaması umut ediliyor.

Faiz artışı gelmesi durumunda ABD dolarının yükselişinin yavaşlaması beklenirken, faizin tekrardan durağan(durgun) tutulması halinde ise doların yükselişine devam edebileceği öngörülüyor.

blank

Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 22 Mart 2022 tarihinde verdiği röportajda, şu sözleri aktarmıştı:

“Bunlar bekliyorlar dolar kuru 20, 25, 30 lira olacak. Bilerek yayıyorlar. Niye olsun? Aslına bakarsan Türk Lirası şu an en zayıf durumunda. Gideceği bir yer yok bir kere. Yurttaş rahat olsun”

Bu söyleminin arkasından gelişen süreçte dolar kurunun 14.50 Türk lirası seviyelerinden tekrardan 16 Türk lirası seviyelerine ulaşmış olduğu gözlenmekte.

Bloomberg’in aktardığı bilgilere nazaran 6 Mayıs haftasında, TCMB‘nin brüt rezervleri 107,7 milyar dolar seviyelerinde bulunurken, net rezervler ise 17 milyar dolardan 15 milyar dolara gerilemiş durumda.

Swap hariç net biriki ise eksi 48,3 milyar dolar olduğu görülürken, ABD dolarının yükselişe devam etmesi vatandaşların dikkatini çekti.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı derhal takip edin!

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.