Bitcoin (BTC) kaç dolar? 6 Ağustos 2022 Bitcoin (BTC) kaç TL oldu, ne kadar?

Bitcoin (BTC) kaç dolar ve ne kadar sorularının yanıtı kripto parayla ilgilenen vatandaşlar tarafınca dört gözle beklenen mevzular içinde içeriyor. Bitcoin (BTC) bugün ne kadar oldu? Bitcoin (BTC) kaç TL? sorularının yanıtı bu kapsamda araştırılıyor. Bu sayede kripto para alım ya da satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İşte, Bitcoin (BTC) kaç TL, kaç dolar? sorularının yanıtı…

Haberler.com Finans sayfasından kolaylıkla anlık kripto para alım satımı için fiyat takip edeni yapabilirsiniz. Bitcoin (BTC) 12:45 itibarıyla 23160,286867 dolardır.

Alternatif getiri arayışındaki yatırımcılar Bitcoin grafik ve haberlerini inceleyerek canlı fiyat takip edeni yapmakta. Bitcoin (BTC) 12:45 itibarıyla 415407,537303885 Türk lirasıdır.

Herhangi bir merkezden üretilmeyen Bitcoinler, Bittorent ağlarına benzer şekilde noktadan-noktaya dağıtık bir ağ özelliği gösterir. Bu ağda gerçekleşen ödemeler öteki noktalara anında ulaşır, böylece hangi adresten hangi adrese ödeme yapıldığı kayıtlara geçer. Böylece toplanan kayıtlar blok isminde olan yapıların içinde yer alır. Her bir blok üstünde yüksek işlem gerektiren bir hash algoritması uygulanarak, belli bir sıfır sayısıyla başlamış olan ifadenin bulunması istenmektedir. Ortalama 10 dakikada bire karşılık eden bu işlemi gerçekleştiren ilk kullanıcıya sıfırdan 50 BTC (şu anda 12.5 BTC) ödül olarak verilir. Böylece Bitcoin’ler emisyona sürülmüş olur. Her bir blok kendisinden ilkin gelen son bloğun da hash ifadesini ihtiva eder. Böylece bozulması oldukça zor (%51 saldırısı hariç) bir blok zinciri oluşur. Bundaki amaç da, çifte harcamayı önlemek ve gönderimleri kayıt altında tutmaktır. Verilen ödül miktarı her 210 bin blokta bir (ortalama 4 senede bir) yarıya düşürülür (50,25,12.5,…).

Para yaratma işlemine madencilik (mining) denilmektedir. Madencilik, hesaplama yetkisini ve enerjisini kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır. Bu işlemleri yapmak için, sunulan bitcoin yazılımını indirerek donanımları (çoğu zaman ekran kartları) üstünde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştiren bitcoin ağındaki düğümlere “madenci” denilmektedir..

Sistemin ilk blokunun adı “genesis block” olarak isimlendirilmiştir ve 4 Ocak 2009’da üretilmiştir. Bunun benzer biçimde bloktaki ilk işlem hususi bir işlemdir ve yeni para bloğu yaratan tarafınca başlatılır. Bu, ağa madencilerin katılmaları için bir teşvik sistemidir, bu sayede parayı basacak merkezi bir otoriteye haiz olmayan sisteme, para, istenildiği benzer biçimde dağıtık olarak girebilmektedir. Madenciler bu şekilde, hem sisteme yeni bitcoinler üretip sürerek hem de bekleyen işlemleri gerçekleştirme hizmetleri karşılığında sistemden bitcoin alarak kazanç sağlamaktadırlar. Yeni paranın sisteme tertipli olarak eklenmesi altın madencilerinin altın bularak dolaşıma sokmalarına benzetilmektedir, madencilik adı de buradan gelmektedir. Mevcut süreçte madenciler, her yıl dolaşıma girecek olan bitcoin miktarını azalan ve öngörülebilir bir oranla üretmeye devam etmektedirler. Sistemde, toplamda 21 milyon bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar üretim devam edecektir, peşinden üretim süreci duracak ve madenciler yalnız işlem harcamaları üstünden desteklenmeye devam edilecektir.

Bitcoin, bazı ülkelerde bir ödeme ve yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de de TL karşılığı bitcoin almak mümkündür. Para benzer biçimde kullanılabildikleri için bitcoin’lerin bir değerleri vardır ve ek olarak bazı fonların ileride popülaritesi arttıkça, değerinin artacağı beklentisi ile bu ürünle ilgilendikleri bilinmektedir. Bitcoin’in kıymetini piyasadaki arz ve talep koşulları belirlemektedir. Talep artınca fiyatı artmakta, fikir de azalmaktadır. Dolaşımda sınırı olan oranda bitcoin vardır ve yeni bitcoin üretmenin de bir limiti ve prosedürü bulunmaktadır. Bitcoin’in piyasa kıymeti önündeki en büyük tehditler; teknik zorluklar, ülkelerin bu paraya olan yaklaşımına bağlı mevzuat değişimleri ve insanların bu paraya olan talep ve güveninin negatif yönde değişmesidir.

Bitcoin’lerin bir çok, MIT profesörleri tarafınca tasarlanmıştır. MIT profesörleri, matematik ve kriptoloji kullanarak yeni bir Bitcoin teknolojisi yaratıyorlar.

Kripto Para Coin Gündem Iktisat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.