Bebeklerin rahimde büyümesi ultrason çıkartmalar ile telefondan izlenebilecek – Sıhhat Haberleri

Anne adayları vücuda yapışan ‘ultrason çıkartmaları’ yardımıyla bebeklerinin rahimdeki gelişmini izleyebilecek.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) mühendisler, posta pulu büyüklüğünde giyilebilir bir aygıt geliştirdiler. Cihazla, 48 saate kadar vücudun derinliklerinde neler bulunduğunu gösteren canlı görüntüler yakalanabilecek. Yakalanan neticeleri çözümleme edebilen ve bir akıllı telefon uygulamasına gönderebilen bir suni zeka üstünde de emek harcamalar yapılıyor.

Ultrason çıkartmalarını,n hamile hanımefendilerin haftada bir kez kullanmaları için mağazalarda ve eczanelerde satılmasını öngörülüyor.

Ortalama 3 mm genişliğinde olan çıkartmalar, kanser hastalarının tümörlerini seyretmek ve hastalık teşhis ve tedavisini hızlandırmak için de kullanılabilecek.

Çıkartmalar Science dergisinde gösterilen bir çalışmada denendi. On beş gönüllü, 48 saat süresince boyun, göğüs, karın ve kollar dahil olmak suretiyle vücutlarının çeşitli yerlerine çıkartmalar taktı.

Bu süre zarfında, katılımcılar oturma ve ayakta durmaktan koşuya, bisiklete binmeye ve ağırlık kaldırmaya kadar çeşitli aktiviteler gerçekleştirdiler. Çıkartma, egzersiz esnasında kalbin iyi mi biçim değiştirdiğini ve gönüllüler suyu içip sistemlerinden geçirirken midenin iyi mi şişip küçüldüğünü gösterebildi.

Şu anda kullanılan ultrasonlar vücudun içinde gelişen bir bebeğin resimlerini göstermek için kullanılıyor, Sadece kullanım için oldukça pahalı ekipman ve eğitim gerekiyor. Bir görüntü üretmek için ihtiyaç duyulan jel zaman içinde kuruyabiliyo ve organlar uzun süre izlenemiyor.

MIT uzmanları, yeni etiketlerin jeli bir hava bariyerinde tutarak bu problemi aşacağını, kısaca iki günlük tümör, kalp yetmezliği ve hipertansiyon gözlemi için daha çok kullanımları olduğu anlamına geliyor. Hastanelerde tıbbi görüntüleme çoğu zaman birkaç saniye içinde alınırken, çıkartmalar hastayı 48 saat süresince izleyebiliyor.

Bu, kalp, akciğerler, kaslar ve kan damarları şeklinde iç organların ‘uzun soluklu, devamlı’ görüntülenmesine müsaade edecektir.

ULTRASON NEDİR?

Genel tanımı itibariyle ultrason, yüksek frekanslı ses dalgaları yardımıyla vücudun görüntülenmesi işlemidir. Öteki birçok görüntüleme yönteminden değişik olarak ultrasonografide ışınım olarak tabir edilen X ışınları kullanılmaz. Bu da zararsız bir işlem olması anlamına gelir. Gebelik takiplerinde, bebek ve çocuk hastalıklarında güvenli bir halde kullanılabilir.

Ultrasonografi işlemi sonucunda elde edilmiş görüntülerin niteliği, işlemin yapıldığı bölgeye bakılırsa farklılık gösterir. Hem ultrasonografi işlemi hem de elde edilmiş verilerin incelenerek raporlanması ultrasonografi ve öteki görüntüleme yöntemlerine ilişkin ileri düzeyde eğitim almış radyoloji uzmanları tarafınca yapılır.

Ultrason işlemi, hususi bir aygıtın görüntülenmek istenen bölgeye direkt temas ettirilmesi şeklinde uygulanır. Ultrason aleti olarak da adlandırılan bu alet 2 parçadan oluşur. Bunlardan bir tanesi cilde temas ettirilecek olan prob, diğeri ise ses dalgalarını görüntüye dönüştürerek ekrana yansıtan merkezi işleme ünitesidir. Probun temas ettirileceği görüntülenmek istenen bölge, ses dalgalarının tam olarak iletilebilmesi açısından hususi bir jelle kaplanır. İşlem esnasında elde edilmiş görüntüler gerçek zamanlı olup radyolog tarafınca monitöre yansıtılarak denetim edilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.