Bamya üreticileri aracılardan dertli – Haberler

Türkiye‘nin bamya üretiminde mühim yer tutan Aydın’da bamya hasadı aralıksız olarak devam ederken, üreticiler kendilerinden fazlaca aracıların para kazandığını belirterek ‘bamya kooperatifi’ kurulmasını istedi.

Bamya ekiminin yoğun olduğu Aydın’ın Koçarlı ve Efeler ilçelerinde bamya hasadı devam ediyor. İlçedeki üreticilerin çoğunluğu öteki ürünlerin yanında bamya üretimi de yaparken, ağırlıklı olarak hanımefendilerin çalmış olduğu tarlalarda işçiler 40 aşama sıcak altında bamya topluyor. Sabahın ilk ışıklarında tarlalara giren işçiler, günlük 150 lira yevmiye ile çalışıyorlar. Geçen seneye gore girdi maliyetlerinin ikiye katlandığını belirten tarla sahipleri de kendilerinden fazlaca aracıların para kazandığını belirterek bamya kooperatifi kurulmasını istiyorlar.

“Parayı aracılar kazanıyor”

Geçtiğimiz seneden bu yana her şeyin iki katına çıktığını sadece bamya fiyatlarında fazlaca fazla bir değişim olmadığını ifade eden bamya üreticisi Engin Mert, “Geçen yıl bamya fiyatlarının 7 liradan başlayarak 9-10 TL bandına kadar çıktı. Bu yıl da 12 TL’den çıktı, 15-18 TL’ye kadar satılıyor. Yapınak alım fiyatı ise 12-13 TL’den başladı. Bunun komisyonu ve öteki işler derken parayı fabrikalar ve aracılar kazanıyor. Bu paralar bizi kurtarmıyor. Bir işçinin yevmiyesi 150 TL. Neredeyse yevmiyeciler ve tarla sahipleri ortak benzer biçimde çalışıyor. Geçen seneye gore meydana getirilen harcama daha yüksek. Her şey geçen senden bu yana 2 katına çıktı. Bamya kolay toplanılmıyor, parası kolay kazanılmıyor. İçine girip görmek lazım. Biz bamyayı paraya ihtiyacımız olduğumuz için ekiyoruz. Bu bizim günlük harcamalarımızı karşılıyor. Yevmiyenin parası, öteki tarlaların harcamaları çıkıyor. Ben tüm tarlaya bamya ekebilirdim fakat amele bulmakta güçlük çekiyoruz, toplatacak insanımız yok. Bugünkü asgari tutara bakacak olursanız aslına bakarsak yevmiye 150 TL olarak fazlaca ucuz. Bu mal para etsin, ikimiz de yevmiyeye gelen işçimizin hakkını verelim. Biz kendi hakkımızı alamıyoruz ki başkasının hakkını verelim. Yevmiye işine de mahallemizde boşta olan insanoğlu ve gereksinim duyan insanoğlu geliyor. Onlar yoksa başka insan da yok. Daha doğrusu bir insanoğlunun tabiatında çalışmak var ise gelip her türlü bu işlerde çalışıyor yoksa evde yatıyor” dedi.

“En güzel çözüm kooperatifleşmek”

Bamya üreticilerinden Dudu Mert ise üreticinin bamyadan kazanabilmesinin en güzel ve en etkili çözümünün kooperatifleşmek bulunduğunu belirterek, “Bamyayı fabrikaya 10-12 TL arası veriyoruz. Biz aslına bakarsanız 150 TL yevmiyeciye veriyoruz. Bir topladığımızda 100 kilogram, bir topladığımız da 150 çıkıyor, kim bilir daha azca yada daha fazlaca çıkacak bilemiyoruz. Her topladığımızda değişik oluyor. Ne çıkarsa bahtımıza diyoruz fakat biz yevmiyecimize devamlı aynı parayı veriyoruz. Bamyanın pazarda satarken iniş-çıkışlar oluyor. Bu iyi bir şey değil. Bir standart gelmesi lazım. İri, orta ve minik bamyalar şu fiyattan satılacak denmeli ve o şekilde de olmalı. Fakat bunu demiyorlar. Bir manavdan 30-40 TL’den aşağıya bamya alamazsınız. Ben fabrikaya 12 TL’den veriyorum. Bu durumda aracı parasına para katıyor, biz değil onlar kazanıyor. Çiftçinin hali perişan. En güzeli bir bamya kooperatifi olsa belli bir paradan alsalar biz de rahat ederiz. Aslına bakarsak en güzel çözüm bu diye düşünüyorum” diye konuştu.

İşçiler de üreticinin yüzünün gülmesini istiyor

Sabahın ilk ışıklarında tarlalara gelmiş olarak bamya toplayan işçiler de bamya toplamanın zor bulunduğunu belirterek, “Kendimizi muhafaza etmediğimiz süre ellerimizi şişiriyor, vücudumuzu kaşındırıyor. O yüzden ikimiz de kat kat giyinerek lüzumlu önlemlerimizi alıyoruz. Tarlaya 5 buçuk 6 benzer biçimde giriyoruz. Çıkış zamanımız da tarlanın işinin bitmesine bağlı. Oldukça fazla sıcağa kalmadan tarlanın işi biter bitmez çıkmak için canla başla çalışıyoruz. Üreticinin malının para etmesini ikimiz de istiyoruz. Onların yüzü güldüğünde bizim de yüzümüz güler fakat maalesef durum belli” ifadelerini kullandı. – AYDIN

Koçarlı Türkiye Aydın Iktisat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.