Bakan Vedat Alim’den enflasyon açıklaması!

Bakan Vedat Alim, yüksek enflasyona dikkat çekerek, ”Normal olarak enflasyonun yüzde 80’lere doğru gitmesi bu ciddi bir problem. Ilk olarak enflasyonu denetim altına alıp, bu problemi belli bir süre içinde çözmemiz lazım” dedi.

Abone ol

AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, ”Sigorta sayılısı 1 milyon 54 bin 500 bin emeklisi olan bir kent. 2 milyon 180 bin seçmeni var. Son dönemde ilkin insan can derdinde oluyor. Sağlıkta her türlü haberleri seyrediyorduk. Artık emek harcama yaşamı gündeme erişince gözler sizde oldu.

EYT, 3600 ek göstergeler, sözleşmelerle ilgili sizden bir şeyler duymak istiyor hepimiz. Bu bakanlığı bizlere olan tesirleri motivasyonumuzu arttırıyor. Bursa ihracatta 3. sırada içeriyor ve en iyi gelir getirme noktasında 4. sırasındayız. Bundan sonraki süreçte sizleri daha fazlaca Bursa’ya bekliyoruz” dedi.

“Bu kriz dünyanın yaşamış olduğu bir kriz, ikimiz de bunun yansımalarını yaşıyoruz”

Bir takım program için Bursa’ya gelen Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Alim, AK Parti İl Başkanlığına yapmış olduğu ziyarette açıklamalarda bulunmuş oldu. Konjonktürel bir ekonomik sıkıntının yaşandığını belirten Alim, ”Pandemi sonrası Türk ekonomisi, dünyanın süratli büyüyen iki ekonomisinden birisiydi ve fazlaca ümitli başlamıştık fakat asla beklenmeyen, hesapta olmayan bir şey çıktı. Dünyada büyük bir ekonomik kriz, gelişmiş ülkelerde ortaya çıktı. Arkasından tedarik zincirlerindeki ulaştırma maliyetlerinin artması, enerji maliyetlerinin artması, tedarik zincirlerinin kopmasına yol açtı. Çin’in birçok ülkeye, dünyaya tedarikçi olarak çelikte, her alanda tüm sektörlerde ürün vermesi, gene Hindistan’ın, uzak Asya’nın, tüm bunun getirmiş olduğu maliyet dünyanın gelişmiş vatanlarında bir kriz yaşanmasına yol açtı. Geçtiğimiz ay Almanya benzer biçimde gelişmiş bir ülke 4 trilyon doların üstünde ulusal geliri olan bir ülkede, üretici fiyatlarda enflasyonu yüzde 30’un üstüne çıktı. Kısaca bu kriz dünyanın yaşamış olduğu bir kriz. Ikimiz de bunun yansımalarını yaşıyoruz” diye konuştu.

”Normal olarak enflasyonun yüzde 80’lere doğru gitmesi bu ciddi bir problem. Bu problemi, ilk olarak enflasyonu denetim altına alıp, bu problemi belli bir süre içinde çözmemiz lazım” diyerek sözlerine devam eden Bakan Alim, ”Türkiye’nin bu mevzuda avantajları var. Türkiye üretim gücünün dinamizmi. Bu ne anlamına gelir? Dinamizmin, sanayideki üretkenliğin artması anlamına gelir. Sanayinin büyümesini devam ettirmesi anlamına gelir. Endüstri, imalat sanayinin gelişme içindeki payının artması anlamına gelir. Sayılara baktığımız süre, işte sanayinin yüzde 9,1 büyümesi senelik bazda, imalat sanayinin yüzde 13’ün üstünde büyümesi. Tüm bunlar bizim geleceğe ümitle bakmamıza yol açıyor” dedi.

”Siyasal anlamda da Türkiye’nin eli güçlendi”

Türkiye’nin gelişme gücünün artmasının yalnız ekonomik anlamda değil, siyasal anlamda da elini güçlendirdiğini özetleyen Alim, ”Türkiye’nin ekonomideki büyümesine bağlı olarak problem çözme gücü artıyor. Bir tek ekonomiyle ilgili değil, siyasal anlamda da internasyonal ilişkiler anlamında da Türkiye’nin problem çözme gücünün dünyaya iyi mi, coğrafyaya iyi mi yansıdığını çoğumuz görüyoruz.

Türkiye Akdeniz’in internasyonal sistem tarafınca kuşatılmasına karşı Akdeniz’i tekrardan bir sulh gölü haline getirmek için savaşım ediyor. Bazı ülkeler batı sistemi tarafınca kışkırtılmış. Yunanistan da dahil bazı ülkelerin maceraperest girişimlerine karşı Türkiye tavır alıyor. Internasyonal sistemin Türkiye’yi karşısına almasının iyi mi bir risk bulunduğunu görüyor.

Türkiye bir anlamda Akdeniz’de, Libya’da, Suriye’de sulh kuran bir ülke konumunda ortaya çıkıyor. Bir tek orada mı? Ukrayna’da yaşanmış olan vakası dikkate alın. Savaşın barışa dönüştürülmesi mevzusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu internasyonal ölçekteki liderlik yankı yapıyor. Ve son olarak işte dünyanın önümüzdeki dönemde bir açlık problemiyle buğday, tahıl problemiyle karşı karşıya kalma riski, Türkiye’nin gücü, Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesiyle çözüldü.

Türkiye tarafınca bu sürecin yönetilmesi politika üstü bir mevzudur. Türkiye’nin enerjisini gösterir. Kısaca buna bakmak lazım. Türkiye’nin devlet başkanının da bu sorununu çözmesi, kimseyi rahatsız etmemesi lazım. Karşıcılık partilerimizin de burada Türkiye’nin enerjisini alkışlamaları icap ettiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.