Bakan Murat Kurum: Kira ve konut fiyatlarında gerileme olacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, kabine toplantısı sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunmuş oldu ve yüksek konut tutarları ile kiralarda gerileme olacağını söylemiş oldu.

Abone ol

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kabine toplantısının arkasından gazetecilerin sorularına cevap verdi. sputniknews’te yer edinen habere gore fiyatlarda ‘yapay bir artış’ bulunduğunu belirten Kurum, demir ve çimento maliyetlerinin de gerilemeye başladığını söylemiş oldu.

Pandemi tesirinin arkasından küresel tedarik zincirinin de yerine oturduğunu, ülkelerin tekrardan üretime geçtiğini vurgulayan Kurum, “Üretime geçince arz arttı, talep aynı kalınca fiyatlar da geriliyor” dedi.

‘Kiralarda düşüş olacak’
“Kiralarda da konut fiyatlarında da gerileme olacak” diye konuşan Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca açıklanan 81 ile toplumsal konut projesini de hatırlattı. Kurum “İnşallah vatandaşımızı her işte olduğu şeklinde konut işinde de kira işinde de aç ve açıkta bırakmayacağız” diye konuştu.

Fahiş kira artışlarına yönelik düzenlemeye gidilmişti. Enflasyondaki yükseliş sonrası Temmuz 2022-Temmuz 2023 tarihleri içinde kira artışlarına yüzde 25 artış sınırı getirilmişti. Kira artışları 12 aylık TÜFE averajına gore belirleniyordu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.