Aydın haberleri: CHP’li Öztrak: Kamuoyunun vicdanı derhal aydınlatılmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Kamu Personel Seçme Imtihanı ( Kpss ) ile ilgili iddialara yönelik, “Çalınan her sual gençlerimiz hayatıdır. İddiaların ciddiyetle ele alınması gerekir. Şundan dolayı bundan sonrasında bu imtihanı kazanan töhmet altında olduğundan, kaybeden de hakkının yendiğini düşündüğü için mağdurdur. Derhal soruşturulmalı, kamuoyunun vicdanı derhal aydınlatılmalıdır” dedi.

CHP’li Öztrak, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Öztrak, partilerinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıya genel merkez ve Meclis grubuyla sahada çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “Dün Merkez Yönetim Kurulumuzun gündeminde KPSS skandalı vardı. Devlet yönetimindeki kriz artık öyleki bir noktaya geldi ki; bu ülkede güvenilir bir imtihan yapılamaz hale geldi. Ekonomik kriz ve sıkıntıların dış politikada sebep olduğu kırılganlıkları ve öteki ülkelere verilen tavizleri de değerlendirdik” dedi.

‘MAKYAJ GİDEREK AĞIRLAŞIYOR’

Arkasından Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklamış olduğu enflasyon rakamlarını değerlendiren Öztrak, “TÜİK’e gore aylık enflasyon yüzde 2,4’müş. 2 gün ilkin İstanbul Tecim Odası, ‘yüzde 4,1’ dedi. Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) bugün geçtiğimiz ayın enflasyonuna ‘yüzde 5’ dedi. Temmuz enflasyonu için piyasalar yüzde 3,2 bekliyordu. Fakat TÜİK’in açıklamış olduğu enflasyon bunların hepsinin altında. Makyaj giderek ağırlaşıyor. Enflasyon istatistikleriyle oynamak milletimizin ücretini ve maaşını gasp etmektir. TÜİK yöneticileri sayın genel başkanımızın dediklerini dikkate alsın. Hepimiz şunu biliyor ki; enflasyon en büyük halk düşmanıdır. En haksız vergidir. Bugün senelik tüketici enflasyonu yüzde 79,6, üretici enflasyonu ise yüzde 144,6. TÜİK’in makyajlı rakamlarıyla bile tüketici enflasyonu 1998 Eylül ayından bu yana en yüksek enflasyon düzeyinde. Üretici enflasyonu ise cumhuriyet tarihimizin en yüksek seviyesinde” diye konuştu.

‘KAMUOYU VİCDANI DERHAL AYDINLATILMALI’

Öztrak, toplumsal medyada KPSS sorularının dışarıya sızdırıldığına yönelik oldukca ciddi iddiaların yer aldığını hatırlatarak, “O şekilde hafife alınacak mesnetsiz iddialar da değil. Fakat ÖSYM daha yemeden içmeden, doğru muntazam araştırmadan iddiaları reddetti. ÖSYM Başkanı’na tavsiyemiz; eğer bu işi birilerinin talimatıyla yaptıysa önceki Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar benzer biçimde kendisine yönerge vereni açıklasın. Yoksa bu pilav daha oldukca su kaldırır. Çalınan her sual gençlerimiz hayatıdır. İddiaların ciddiyetle ele alınması gerekir. Şundan dolayı bundan sonrasında bu imtihanı kazanan töhmet altında olduğundan, kaybeden de hakkının yendiğini düşündüğü için mağdurdur. Derhal soruşturulmalı, soruşturma sonucuna gore de gereği ne olursa olsun yapılmalıdır. ÖSYM, YÖK’ün ilgili kuruluşu. ÖSYM’nin ilgili olduğu YÖK Başkanı niçin sus pus. Kamuoyunun vicdanı derhal aydınlatılmalıdır. Biz bu mevzunun takip edeni olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘KADINLAR ÇOK RAHAT TEHDİT EDİLİR HALE GELDİ’

Hemen sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Öztrak, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’un aşı karşıtları tarafınca tehdit edilmiş olduğu iddiasıyla ofisinin kapısına dana dili bırakılmasıyla ilgili, “Bu ülkede bayanlar oldukca rahat tehdit edilir hale geldi. Sorumlularına ‘meczup’ denilerek geçiştirilemez. Dikkatle takip edilmelidir, üstünde hassasiyetle durulmalıdır. Kimsenin; hanım olsun adam olsun bir başkasını tehdit etme hakkı yoktur. Devletin görevi bu şekilde bir tehdit söz mevzusu olduğunda bunun üstünde hassasiyetle durmaktır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Faik Öztrak KPSS Siyaset Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.