Avustralya’nın ilk başörtülü vekili Payman: Başörtüsünü gururla takının

27 yaşındaki Payman, kendisini dış görünüşünden dolayı yargılayanların varlığına işaret etti. Payman, başörtüsü takmak isteyenlere seslendi.

Abone ol

Fatima Payman, Avustralya Parlamentosu’nun ilk başörtülü milletvekili olarak kayıtlara geçti. Payman, yapmış olduğu konuşmada, başörtüsü takmak isteyen genç kızlara seslendi.

Konuşmasında Payman, “Yüzyıl ilkin, bırakın 10 yıl ilkin parlamento, başörtüsü takan bir kadının seçilmesine izin verir miydi?” diye sordu.

“Başörtüsü kendi tercihim”
Afganistan’da doğan ve bir sığınmacı kızı olarak Avustralya’da milletvekili olan parlamentonun en genç üyesi Payman, kendisine dış görünüşünden dolayı ne giymesi gerektiği mevzusunda tavsiyelerde bulunmaya çalışan kişiler olduğuna işaret ederek, başörtüsü takmanın kendi tercihi bulunduğunu altını çizdi.

“Başörtüsünü gururla takmalarını isterim”
Payman, genç kızların başörtüsü takmalarına ilişkin, “Başörtüsü takmaya kabul eden genç kızların, başörtüsünü gururla ve buna haklarının bulunduğunu bilerek takmalarını isterim.” ifadelerini kullandı.

Resmi hitabını eylülde meydana getirecek
Sokaktaki insanları giyimlerine bakılırsa yargılamadığını belirten Payman, öteki insanların da kendisini kişisel giyiminden dolayı yargılamasını beklemediğini beyan etti.

AA’nın haberine bakılırsa, Payman’ın parlamentoda resmi hitabını eylülde yapması umut ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.