AÜ Rektörü Ünüvar, Tanzanya’da iş birliği meydana getirilen üniversiteleri ziyaret etti

Ankara Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve beraberindeki akademisyenler, üniversitenin “diş hekimliği” alanında eğitim desteği sağlamış olduğu Tanzanya‘daki üniversiteleri ziyaret etti.

AÜ’den meydana getirilen açıklamaya nazaran, Prof. Dr. Ünüvar, ziyaret kapsamında Tanzanya Darüsselam Üniversitesi Rektörü Prof. William A. L. Anangiyse ile görüştü.

İki üniversite içinde ziraat, baytar ve su yönetimi alanlarında iş birliği imkanlarının değerlendirildiği görüşmede, Prof. Anangiyse, AÜ’nün sıhhat alanındaki tecrübelerinden yararlanmak istediklerini açıkladı.

Üniversite kütüphanesi ile Konfüçyüs Eğitim Merkezi’nde de araştırmalarda bulunan kurul, Tanzanyalı öğrencilerle söyleşi etti.

Darüsselam Teknoloji Enstitüsünde mühendislik, teknoloji ve Ar-Ge alanında iş birliklerine ilişkin Enstitü Direktörü Profesör Preksedis M. Ndomba bir araya gelen kurul, Tanzanya Tecim Bakanlığının Ar-Ge enstitüsü TIRDO’yu da ziyaret etti.

Heyetin, Tanzanya Ulusal Tıp Araştırmaları Enstitüsü Genel Direktörü Profesör Yunus D. Mgaya ile görüşmesinde, geleneksel tıp ve organik ilaç üretimi konuşuldu, enstitü ile AÜ Eczacılık Fakültesi’nin ortak emekler yapması sonucu alındı.

Kurul ek olarak TİKA’nın Tanzanya’da yürüttüğü faaliyetler hakkında koordinatör Halil İbrahim Okur’dan informasyon aldı.

“Bu şekilde bir projede yer aldığımız için oldukça memnunum”

Kurul, sonrasında AÜ Diş Hekimliği Fakültesinin bir süredir eğitim desteği sağlamış olduğu Muhimbili Üniversitesini ziyaret etti. Türkiye‘nin Darüsselam Büyükelçisi Mehmet Güllüoğlu’nun da eşlik etmiş olduğu ziyarette, iki üniversite içinde ilerleyen dönemde yapılabilecek iş birliği imkanları ele alındı.

Prof. Dr. Ünüvar, ziyarette yapmış olduğu konuşmada, iki dost ülkenin eğitim alanında sıkı iş birliği içinde bulunduğunu belirterek, “Bu alanda iş birliğinin yapılıyor olması, Türk sıhhat sisteminin geldiği noktadan hem de Tanzanya’daki milyonlarca insanoğlunun istifade ediyor olması son aşama mühim ve kıymetli. Bu şekilde bir projede yer aldığımız için oldukça memnunum.” ifadelerini kullandı.

Muhimbili Üniversitesi Rektörü Prof. Andrea Pembe ise Türk heyetine üniversite hakkında informasyon verdi.

Ünüvar ve beraberindeki kurul, program kapsamında, gene diş hekimliği alanında iş birliği meydana getirilen Zanzibar Devlet Üniversitesini ziyaret ederek, Rektör Prof. Moh’d Makame Haji ile Svahili dilinin Türkçeyle eş zamanlı öğretilmesinin yanında, sıhhat, ziraat ve su yönetimi alanlarında iş birliği imkanlarını değerlendirdi.

Öğrenciler İstiklal Marşı’nı okudu

Ayrıca heyetin Zanzibar’da Türkiye Maarif Vakfına bağlı okulları ziyareti esnasında öğrenciler İstiklal Marşı’nı okudu. Prof. Dr. Ünüvar, Maarif Okulları Müdürü Sulh Özyurt’a AÜ’nün rozetini armağan etti.

Kurul, Zanzibar ekonomisinde mühim yer tutan baharat bahçelerinde de araştırmalarda bulunmuş oldu.

Ankara Üniversitesi Tanzanya Türkiye Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.