Arcane Research’ten Çarpıcı Bitcoin Raporu: Zirveye Ulaştı! › CoinTürk

Volatilite, önder kripto para birimi BTC’nin en belirgin özelliklerinden biri olmaya devam ederken, çarpıcı bir rapor yeni verilere dikkat çekiyor.
Okuma Süresi: 2 Dakika

Önder kripto para birimi Bitcoin, ilk günden bu yana yüksek volatilite problemi yaşadı. Volatilite, BTC’nin en belirgin özelliklerinden biri olmaya devam ederken, çarpıcı bir rapor yeni verilere dikkat çekiyor.

Bitcoin Volatilitesi, Üstün dereceli Kırdı

Kripto para veri şirketi Arcane Research tarafınca gösterilen bir rapor, Bitcoin volatilitesinin geçen Perşembe, Mayıs 2021’den bu yana görülmeyen en yüksek seviyelere ulaştığını ortaya koydu. Bu eleştiri çözümleme, hem spot hem de diğer piyasalarda BTC’deki averaj saatlik yüksek ve düşük seviyelerin farkını kullandı. Kripto para piyasası zor bir dönemden geçerken, meydana gelen sert düzeltmeler de bu durumun somut bir kanıtı olarak algılanabilir. 12 Mayıs’taki en yüksek ve en düşük fiyatların saatlik averajı, spot piyasada yüzde 3,68 sapma gösterdi. Bu rakamlar, son olarak 20 Mayıs 2021’de kaydedilmişti.

2020’nin başında, piyasadaki fiyat hareketliliği göz önüne alındığında volatilite çok daha yüksekti. Bitcoin için en volatil gün, o yıl Mart ayında kaydedildi.13 Mart 2020, kripto para evveliyatına en volatil günlerden biri olarak kazındı. Spot piyasada saatlik averaj sapma yüzde 11,91’e kadar ulaşmıştı. Bununla beraber 2021, BTC için en değişken yıllardan biri oldu ve yüzde 6,81’lik yüksek sapmalara ulaştı.

Volatiliteyi En Çok Ne Tetikliyor?

Bitcoin benzer biçimde bir dijital varlıkta yoğun volatiliteyi tetikleyebilecek bir takım faktör olsa da, en belirgin unsur yoğun satış dönemleri olmuştur. Bu dönemlerde, Bitcoin benzer biçimde kripto para birimlerinin fiyatı önemli ölçüde düştü ve daha da fazla satışı tetikledi. Kaldıraçlı pozisyonların gevşemesi ile beraber türev piyasalardaki istikrarsızlaştırıcı etkisinde bırakır de tüm piyasalarda hissedilen bir dalgalanma etkisine yol açabilir. Kripto para piyasasının Perşembe günü şahit olduğu durum da buna benzerdi ve 2022’de bugüne kadarki en volatil günün yaşanmasına yol açtı.

 Arcane Research ek olarak, spot piyasanın diğer piyasalara kıyasla baskı sebebiyle daha çok oynaklık görebileceğini belirtiyor. Rapor ek olarak, piyasadaki mevcut likiditenin, artan oynaklık esnasında etken piyasa katılımcılarının daha verimli tepki vermesine niçin olabileceğini de ekledi. Tersine, spot piyasalar ani piyasa şoklarına daha yavaş tepki verme eğilimindedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.