Apple kullanıcıları dikkat! Uygulamaların abonelik tutarları onay gerektirmeden otomatik güncellenecek

Apple, App Store’dan indirilen uygulamaların abonelik tutarı artırıldığında, kullanıcıya yeni fiyat üstünden ödeme yapmayı kabul edip etmediğini soruyor. Gelen bildirimdeki “Yeni fiyatı kabul et” seçeneğine dokunulmadığı takdirde abonelik otomatikman iptal ediliyor. Sadece bu durum yakında değişecek.

Apple‘ın resmi sayfasında yer edinen bilgiye nazaran, artık geliştiriciler abonelik fiyatındaki artışı direkt kullanıcıya yansıtabilecekler. Satın alan, herhangi bir onaya gerek kalmaksızın yeni fiyat üstünden ücretlendirilecek. Apple’a nazaran eski sistem, kullananların bazı hizmetlerde istemeden de olsa kesinti yaşamalarına yol açıyordu.

Yeni sistemde abonelik fiyatı artışı kullanıcı onayına gerekseme duyulmadan uygulanabilir olacağından, Apple’ın potansiyel dolandırıcılıklara fırsat verdiği tartışmaları şimdiden başladı. Bununla beraber geliştiricilerin tamamıyla özgür olmadığını belirtmekte yarar var. Mesela fiyat artışı yılda en fazla 1 kere yapılabilecek.

Ek olarak fiyat artışının, 5 doları ve yüzde 50’sini yada senelik 50 doları ve yüzde 50’sini aşmaması da gerekiyor. Bu iki gereksinim karşılanmadığı takdirde, geliştiriciler fiyatı artıramayacaklar. Buna ek olarak Apple, kullanıcılara fiyat artışını evvel e-posta yöntemiyle ve uygulama içinden bildirim göndererek haber verecek.

Apple, abonelik fiyatındaki artışın mahalli yasalara nazaran de değişebileceğini ifade ederek şunları söylemiş oldu:

“Eşikleri aşan, senelik limiti aşan yada yasaların gerektirdiği bölgelerde meydana gelen tüm abonelik fiyat artışlarında, fiyat artışı uygulanmadan ilkin abonelerin tercih yapması gerekir. Abonelik, yeni fiyatı reddeden aboneler için bir sonraki satmaca döneminde yenilenmeyecektir. Uygulama içinde, iPhone ve iPad’deki Ayarlar’dan yada Mac’teki App Store’dan daima tekrardan abone olabilirler.”

Shiftdelete / Teknoloji

App Store Apple iOS Teknoloji Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.