Altın sarısı tarlalar havadan görüntülendi

Altın sarısı tarlalar havadan görüntülendi

Toplam ürün artışı çiftçilerin yüzünü güldürdü

KARS – Kars‘ta yaz mevsiminin bolca yağışlı geçmesiyle arpa, buğday, ayçiçeği ve sılajlık mısırda yüzde yüzlük toplam ürün artışı çiftçilerin yüzünü güldürdü. Hasat sürecinin başladığı Kars‘ta altın sarısı arpa ve buğday tarlaları ile yeşil ayçiçeği ve sılajlık mısır tarlaları havadan görüntülendi.

Kars‘ta 2021 yılının kurak geçmesinin peşinden 2022 senesinde yağmurların bolca olmasıyla başta arpa, buğday olmak suretiyle yulaf, sılajlık mısır ve ayçiçeği ürün rekoltesinde yüzde 100’lük artış görüldü.

“Bolluk, bolluk çiftçinin yüzünü güldürdü”

Ziraat ve Orman Bakanlığı’nın Karslı çiftçilere verdiği destekle ekilen tohumlar, yetişerek hasat edilmeye hazır hale getirildi. Ot biçimin yapıldığı Kars‘ta çiftçiler, arpa, buğday ve yulaflarını biçmeye hazırlanıyor.

Kars‘ta son yıllarının en verimli yılının yaşandığını ifade eden Kars Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Ertaş, “2022 yılı bolluk ve bolluk yılı oldu. kendi ilimiz ve bölgemiz açısından 2019 yılından beri üst üste gelen kurak yılların peşinden gelen bolluk bolluk, çiftçilerimizin yüzünü güldürdü” dedi.

“Bakanlığın dağıttığı tohumlar yeşerdi”

Bakanlığın verdiği destekle tohum desteğiyle çiftçilerin yüzde 100 verim elde ettiğine dikkat çeken Ertaş, “Bakanlığımızın çiftçilere Valiliğimizle ortaklaşa dağıtmış olduğu tohumlar yeşerdi. İnşallah bundan sobraki yıllarda da aynı desteklemeler devam edecek. Bakanlık tarafınca gene süspanseler devam edecek. Bu yıl çiftçilerimiz hayvancılıkta birazcık sorun yaşayabilir. Hayvan varlığımız azaldı. İnşallah hayvan varlığımız da en kısa sürede toparlamış oluruz. Ülke hayvan varlığına da katkıda bulunmuş oluruz, bolluk ve verimli yıllarda” diye konuştu.

“Arpa, buğday da geçen seneye nazaran yüzde 100 artış elde ettik”

Hayvanlarının kışlık otlarını toplayan ziraatçi Doğuş Uçungan, “İşlem oldukca zor, Tanrı’ın verdiğine oldukca şükür, bu yıl bolluk, bereketlik içinde, geçen yıla nazaran yüzde yüz artış elde ettik. Bugün mahsulümüzü toplayıp inşallah eve götüreceğiz. Arpa, buğday durumu da geçen seneye nazaran yüzde 100 artış elde ettik. Biçimler başlamış olacak. Demek istediğim bugün yarın biçerciler gelecek. İnşallah bizde tarlamızdan mahsulümüzü alacağız” şeklinde konuştu.

Öte taraftan Kars’ta ziraat arazileri, en verimli yıllarını yaşarken, altın sarısı arpa ve buğdayın, sılajlık mısır ile ayçiçeğinin yeşiliyle birleşmesi nakış nakış işlenmiş halı desenlerini hatırlattı. Altın sarısı tarlalar İhlas Haber Ajansı dronu ile havadan görüntülendi. Kars’ta yüzde 100 artan ürün rekoltesi ise çiftçilerin yüzünü uzun seneler sonrasında güldürdü.

Kars Iktisat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.