Ali Mahir Başarır: “Akkuyu’da 1 Hafta İçinde Ne Oldu, Bakan Dönmez Açıklamalı”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Akkuyu Nükler Santrali’nde Rus şirketi Rosatom’un Rus-Türk ortaklığıyla kurulan Titan-2 IC İçtaş AŞ’nin inşaat sözleşmesini feshetme girişimiyle ilgili “1 hafta içinde ne oldu da sözleşme fesih durumuna geldi? Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in izahat yapması elzemdir. Devletin nezaret ve denetim yükümlülüğü olmasına karşın İCTAŞ’ın haksız fesihe gerekçe gösterdiği iddiasının deposu nedir? Siyasal iktidar bu iddiaları araştıracak mıdır” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin Akkuyu mevkiinde yapılmakta olan Akkuyu Nükleer Santrali’nde Rus şirketi Rosatom’un, Rus ve Türk ortaklığıyla kurulan Titan-2 IC İçtaş A.Ş.’nin sözleşmeye aykırı davranması ve iş güvenliği sağlamaması sebebiyle inşaat sürecine ilişkin sözleşmeyi feshetmek istemesiyle ilgili izahat yapmış oldu. Başarır’ın açıklaması şöyleki:

“İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UYARILARIMIZ YETERİNCE DİKKATE ALINMADI”

“Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımı esnasında meydana gelen kazaları ve ölümle sonuçlanan vakaları her defasında gündeme getirdik. Burada iş sağlığı ve güvenliğinin yeterince umursanılmadığını da dile getirdik. Nitekim geldiğimiz süreçte Rus Şirketi Rosatom daha ilkin antak kalma sağlamış olduğu Titan-2 IC İçtaş A.Ş. ile yollarını ayırmak için 41 sayfalık fesih ihtarnamesi yollamış. Yolladıkları fesih ihtarnamesinin gerekçelerinden biri de gönderilmiş olduğu paraların Titan-2 IC İçtaş A.Ş. tarafınca gerektiği şekilde harcanmaması olduğu ifade ediliyor.

“20 BİN ÇALIŞAN İŞÇİ NE OLACAK?”

Onlarca defa nükleer santral inşaatının yapımı esnasında yaşanmış olan tehlikelere dikkat çektim. Nükleer santralin tamamlanmasından sonrasında oluşabilecek bir nükleer kazanın devletimizde yaratacağı tahribatları da kamuoyuyla paylaştık. Sadece nedense bu uyarılarımız iktidar tarafınca dikkate dahi alınmadı. Öteki bir taraftan baktığımız da ise orada çalışan 20 bin işçi aniden işi olmayan duracak. Siyasal iktidarın bu duruma karşı acil bir tedbir alması gerekiyor.

“SİYASİ İKTİDAR BU İDDİALARI ARAŞTIRACAK MIDIR?”

Aldığımız bir duyuma nazaran de IC İCTAŞ bir izahat yapmış oldu. Sözleşmesi feshedilen Titan-2 IC İçtaş A.Ş’nin bir izahat yapmış olduğu ve açıklamada sözleşmenin hukuka aykırı olarak feshedildiği belirtilerek işlerin derhal durdurulacağı emirinin da kendilerine iletildiği söylenmiş. Daha 1 hafta ilkin Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin 4’üncü reaktörünün temeli atılmış ve Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Likhachev de katılmıştı. 1 hafta içinde ne oldu da sözleşme fesih durumuna geldi? Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in izahat yapması elzemdir. Devletin nezaret ve denetim yükümlülüğü olmasına karşın İCTAŞ’ın haksız fesihe gerekçe gösterdiği iddiasının deposu nedir? Siyasal iktidar bu iddiaları araştıracak mıdır?”

Ali Mahir Başarır Akkuyu İçtaş Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.