Ali Mahir Başarır: “Hakkaniyet Bakanlığı’na Sayıştay, Adaletin Yolunu Gösteriyorsa Sözün Bittiği Yerdeyiz”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Bu ülkede Hakkaniyet Bakanlığı‘na Sayıştay hakkaniyet dağıtıyorsa, Sayıştay adaletin yolunu gösteriyorsa sözün bittiği yerdeyiz. Evet, açıkça belirtmiş Sayıştay raporlarında; mal ve hizmet alımlarında açık ihale yapmadınız, adaleti sağlamadınız, sipariş usulü ihaleler verdiniz ve bunu da utanmadan sıkılmadan aldığınız bir defteri dörde bölerek, sırf sayı sınırını aşmamak için yaptınız. Bakan açıklar mı, zannetmiyorum” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, dün Hakkaniyet Bakanlığı‘ndaki depoların ve Kabahat Eşyası Emanet Bürosu’ndaki silahların durumuna ilişkin açıklamalarının arkasından bugün, Hakkaniyet Bakanlığı‘ndaki ihalelere ilişkin bilgiler verdi. Başarır, şunları söylemiş oldu:

Hakkaniyet Bakanlığı‘nın doğrusu adaletin temsil edilmiş olduğu bakanlıkta ihalelerde meydana getirilen rezaleti anlatmak isterim. 2021 Sayıştay raporları net bir halde ortaya koymuş. Mal ve hizmet alımlarında açık ihalelerin yapılmamasını açık ve net bir halde Kamu İhale Kanunu’na aykırı bulunduğunu tespit etmiş.

Bir bakanlık düşünün, kömür, mal kırtasiye şeklinde alımlarda sırf 21/B ya da 22. maddedeki istisnayı kullanmak adına alımları 3’e, 4’e bölmüş. Niye? İstedikleri kişiye vermek için ve ne yazık ki Sayıştay’da bunu belirtmiş, ‘aslolan olan açık ihaledir’ demiş, ’21/B’yi istisnai olarak kullanabilirsiniz’ demiş. ‘Açık ihale yapmazsanız Kamu İhale Kanunu’nu bir tarafa bırakmış olmuş olursunuz’ demiş.

Ulaştırma Bakanlığı’ndan ve öteki bakanlıklardan sonrasında evet Hakkaniyet Bakanlığı‘nda bu rezaletin yaşanması içimizi acıtıyor. Olmaz.

Eğer ki bu ülkede ihaleler; adrese, sipariş usulü, kişilere hususi veriliyorsa ve bu Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca yapılıyorsa sözün bittiği yerdeyiz.

“ADALET BAKANLIĞI’NA SAYIŞTAY ADALET DAĞITIYORSA SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ”

Bu ülkede Hakkaniyet Bakanlığı’na Sayıştay hakkaniyet dağıtıyorsa, Sayıştay adaletin yolunu gösteriyorsa sözün bittiği yerdeyiz. Evet, açıkça belirtmiş Sayıştay raporunda; ‘mal ve hizmet alımlarında açık ihale yapmadınız, adaleti sağlamadınız, sipariş usulü ihaleler verdiniz’ ve bunu da utanmadan sıkılmadan aldığınız bir defteri dörde bölerek, sırf sayı sınırını aşmamak için yaptınız, diyor. Bakan açıklar mı? Zannetmiyorum.”

Ali Mahir Başarır Hakkaniyet Bakanlığı Sayıştay Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.