Akkuyu’da maaş tartışmalarına izahat geldi Zam da yapılacak

Akkuyu Nükleer A.Ş., sözleşmesi feshedilen önceki müteahhit şirket çalışanlarının 2022 yılı Temmuz ayı maaş ödemelerini, kendi özkaynaklarından yapacağını duyurdu. Şirket, Türk Lirası olarak maaş alan çalışanların ücretlerinin ise yüzde 35 oranında artırılacağını deklare etti.

Abone ol

Akkuyu Nükleer A.Ş. İletişim Servisinden meydana getirilen açıklamada, NGS inşaat sahasındaki çalışmaların her zamanki şeklinde devam etmiş olduğu bildirildi.

Açıklamada, proje yönetiminin, inşaat işlerinde iştirakçilerin tekrardan düzenlenmesi sonucu ile bilhassa önceki müteahhit şirket ile meydana getirilen sözleşmenin feshedilmesinin arkasından, Akkuyu NGS’nin nükleer güç ünitelerinin inşası için yeni ana yüklenici şirket olan TSM Enerji İnşaat Endüstri Limited Şirketi (TSM) ile alt yükleniciler arasındaki sözleşmelerin tekrardan imzalanması sürecinde etken olarak yer almış olduğu vurgulanırken, 5 Ağustos 2022 zamanı itibariyle, inşaat ve montaj işlerini yürüten şirketlerin çoğunun işleriyle ilgili TSM ile sözleşmelerini imzaladığı açıklandı.

Ötekiler ile de sözleşmelerin tekrardan imzalanmasının en kısa zamanda tamamlanmasının beklendiği açıklamada, “Önceki müteahhit firmanın tarafların mutabakatı ile sözleşmeyi feshetmeyi reddetmesi ve mali mevzularda çalışanların maaşlarının ödenmesi dahil yükümlülüklerinin gereğini yerine getirmemesi sebebiyle Akkuyu Nükleer, şirket çalışanlarına Temmuz 2022 ayının maaş ödemelerini kendi özkaynaklarından halletmeye karar vermiştir. Türk Lirası olarak maaş alan çalışanların ücretleri ise yüzde 35 oranında artırılacaktır” denildi.

Önceki müteahhit firmada istihdam edilen tüm işçi, mühendis ve yöneticilere yeni işveren olan TSM’ye geçme teklifi de yapıldığı da kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi; “Devir esnasında, çalışanların Türkiye Cumhuriyeti emek verme mevzuatı uyarınca haiz olduğu tüm haklar korunacaktır ve önceki işyerinde emek verme süresine bağlı olarak kıdem tazminatı, kullanmadığı izin tazminatı ve suç duyurusu tazminatı dahil tüm hakkı olan ödemeler yapılacaktır. Bu önlemler, inşaat sahasında işin sürekliliğini ve standardını, Akkuyu NGS’nin inşaat çalışmalarını takvime uyulmasını, işçilerin emek verme koşulları açısından haklarının korunmasını ve çalışanlara ücretlerin zamanında ödenmesini sağlamak için alınmıştır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.