Akkuyu tartışması patlamıştı! Ruslar el mi koyuyor? Enerji Bakanı Fatih Dönmez’den ilk izahat

Türkiye’nin ilk nükleer gücü olacak olan ve Rusya ile ortak meydana getirilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde Rus ortak Rosatom Türk ortağı IC İçtaş sözleşmeyi feshetmişti. Bu ani karar sonrası Rusya’nın santrali ele geçirmeye çalmış olduğu iddiaları patlamıştı. Enerji Bakanı Dönmez mevzuya ilişkin ilk kez konuştu.

Abone ol

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) projenin ana yüklenicisi olan ve IC İçtaş’ın yüzde 50 ortak olduğu T2-IC Ortak Girişim Şirketi’yle geçen hafta sözleşmesinin feshettiğini açıklamasının arkasından yaşanmış olan tartışmalar büyüyor. Rus firmanın iptali sonrası Türkiye’nin dönem dışı bırakıldığı eleştirileri yoğunlaşmıştı.

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Akkuyu Nükleer Güç Santrali sözleşme feshi ile ilgili olarak “Akkuyu mevzusunda kabinede bilgilendirme yaptım. İki tarafın da iddialarını değerlendiriyoruz. Bu mevzuda kapsamlı bir izahat yapacağız.” dedi.

Sözleşmeyi feshettiler
Akkuyu Nükleer AŞ, Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinde çalışmalarını tamamlayan IC İçtaş İnşaat Endüstri ve Tecim AŞ ile sözleşmenin feshedilerek, inşaat işlerinde iştirakçilerin yapılandırılmasının düzenlenmesine karar verildiğini bildirdi.

Şirketten meydana getirilen açıklamada, Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’nin yapımında yeni bir aşamaya girildiği açıklandı.

Sahadaki çalışmaların 1’inci ünitede türbin binası ekipmanının kurulumu ile devreye alınması için yapılacak hazırlıklar üzerine yoğunlaşacağı kaydedilen açıklamada, 2, 3 ve 4’üncü ünitelerdeki inşaat ve kurulum operasyonlarında kalitenin sağlanması ve son teslim tarihlerine uygun hareket edilebilmesi için hususi sektörün bu inşaat çalışmalarına özgü yeterliliklere haiz olması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada, proje yönetiminin buna uygun olarak Akkuyu NGS projesinde çalışmalarını tamamlayan IC İçtaş İnşaat Endüstri ve Tecim AŞ ile sözleşmenin feshedilerek, inşaat işlerinde iştirakçilerin yapılandırılmasının tekrardan düzenlenmesine karar verilmiş olduğu açıklandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.