AK Parti Bayburt Milletvekili Battal, Zeybek’in Bayburt’a ilişkin açıklamalarına yanıt verdi

AK Parti Bayburt Milletvekili Fetani Battal, “2002 senesinde 59 bin olan büyükbaş hayvan varlığımız 2022 yılı itibari ile 105 bine ulaşırken, küçükbaş hayvan sayımız ise 2002 senesinde 59 bin 375 iken bu sayı 2022 yılı itibari ile 130 bine ulaşmıştır.” dedi.

Hakkaniyet ve Kalkınma Partisi Bayburt Milletvekili Fetani Battal, aslen Bayburtlu olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek’in Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünde gündem dışı söz alarak Bayburt’ta, tarımsal toplam ürün düşüşü, şeker pancarı üretiminde uygulanan kota, tarımsal girdi maliyetlerinin yüksek olması, hayvan sayısının düşmesi, eğitim ve taşımalı sistemin tarıma negatif yansıdığı ve Aydıntepe ve Demirözü ilçelerinde uzman tabip olmamasına ilişkin açıklamalarına yanıt verdi.

Milletvekili Battal yapmış olduğu açıklamada, “İstanbul Milletvekili Hemşerimiz Sayın Gökan Zeybek’e 22 Haziran 2022 Çarşamba günü TBMM’de gündem dışı söz alarak yapmış olduğu konuşmasında, Bayburt’un meselelerine dikkat çekmiş olduğu için oldukça teşekkür ediyorum. Yapmış olduğu konuşmada ele almış olduğu mevzu başlıkları ile ilgili, şifahi bilgilerin yanı sıra gerçek durumu ve resmi detayları kendilerine ve kamuoyuna saygılarımla arz ederim.”

“Tarımsal toplam ürün de ciddi azalma var” ifadelerine yanıt

2021 senesinde yaşanmış olan kuraklık periyodu hariç Bayburt’ta toplam rekoltede düşüş yaşanmadığını belirten Milletvekili Battal, üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması için Ziraat ve Orman Bakanlığı, 2021 yılı üretim sezonunda “kuraklık” ve “ek girdi” desteği başlıklarında ilave destekleme ödemesi yaparak üreticilerin tarımsal faaliyetlerine devam etmelerinin sağlandığını hatırlatarak şu ifadelere yer verdi:

“Ek Girdi Desteği: 50 TL/dekar, Kuraklık Desteği: 70 TL /dekar”

“İlimizde tamamlanan Demirözü Barajı ile beraber şu anda çekici ve basınçlı sistem üstünden toplamda 20.223 hektarlık arazi sulanmaktadır. Yapımı devam eden 23 sulama göleti ile beraber 61.198 hektar alan sulanacaktır. Meydana getirilen sulama yatırımları ile ilin bitkisel üretim deseninde değişiklik gözlemlenmiş olup üretici daha oldukça patates, şekerpancarı şeklinde endüstriyel ürünlere yönlenmiştir. Buğday rekoltesindeki değişimde bu hususun altını çizmek gerekir. Ayriyeten yem bitkilerinin hususi desteklenmiş olması, çiftçimizi buğdaydan ot bitkilerine doğru yönlendirmiştir. Sulama altyapısını iyileştirici projeler ile birim alandan daha çok ürün elde edilmesinin önü açılmış averaj buğday verimimiz dönüm başına 180 kilogramdan 400 kilograma ulaşmıştır. Bayburt’ta ilk kere aynı üretim sezonunda aynı parselden ikinci ürün hasadı gerçekleşmiştir. Demirözü barajımızın sulama alanında, 2021 sayıları ile 100 dekarlık bir alanın sulama bedeli olarak 1.700 TL ücret uygulanmıştır. Bu karşılık Sulama Birliklerinin tespit etmiş olduğu en düşük rakamdır. Ekilebilir arazi varlığında bir düşüş olmamasına karşı, Bayburt İli için son 20 yıl tarımsal hasıla değerlendirildiğinde 54 kat artış olduğu gözlemlenmektedir.”

“Şeker pancarı üretiminde uygulanan ciddi kotalar yüzünden şeker pancarının noksan üretilmesi, bununla beraber küspe üretiminin azalmasına ve hayvancılığın temel yem girdisinin ortadan kalkmasına yol açmıştır” ifadelerine yanıt

Bayburt’ta 2015 senesinde 2 bin 200 dekar alanda 9 bin 900 ton pancar üretimi gerçekleştiğini hatırlatan Milletvekili Fetani Battal, 2021 senesinde ise ekim alanı 12 bin 916 dekara çıkarken pancar üretimi ise 56 bin 216 tona ulaştığını söylemiş oldu.

Şeker Pancarı üretiminde kota ile ilgili sorun olamadığını kaydeden Milletvekili Battal, “Şeker fabrikasının işleme kapasitesi dikkate alındığında ilimize tahsis etmiş olduğu kota 38 bin dekar olup, 24 bin dekar ekim kapasitesi boşluğu bulunmaktadır. Şeker Pancarı üretiminde kota ile ilgili sorun bulunmamaktadır. Ekim alanlarında son 2 yılda azalış değil 5.6 kat artış gözlemlenmektedir.” ifadesini kullandı.

“Tarımsal girdi maliyetlerinin yüksek olması” ifadelerine yanıt

Son yıllarda dünya üstünde yaşanmış olan enerji fiyatlarının yükselmesi ve gübre üretiminde yaşanmış olan problemler, tarımsal üretim maliyetlerini vatanımızda de negatif yönde etkilediğini aktaran Battal, “Bakanlığımızın ek girdi desteklemeleri ile üreticimizin minimum zararla bu süreci geçirmeleri sağlanmıştır. İlimizde 2021 üretim sezonunda dekara 42 Türk Lirası mazot ve gübre, 70 Türk Lirası kuraklık ve 50 Türk Lirası ek girdi olmak suretiyle toplamda 162 Türk Lirası destekleme ödenmiştir. Bununla beraber Toprak Mahsulleri Ofisi’nin buğday alım fiyatlarında son 4 yılda 5.2 kat oranında artış olmuştur. İlimizde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alımlarında hiçbir mesele yaşanmamaktadır. Esasen buğday üreticimiz; ürününü Ülkemizdeki buğday sezonunun sonuna doğru hasat etmiş olduğu için, ürününü çoğu zaman özgür piyasa üstünden değerlendirmektedir.” açıklamasını yapmış oldu.

“Hayvan sayısında azalma oldu” ifadelerine yanıt

Bayburt’un mera varlığı dikkate alındığında hayvancılık faaliyeti ziraat sektörünün en mühim kolu bulunduğunu belirten Milletvekili Fetani Battal, şöyleki devam etti:

“İlimiz mera varlığı dikkate alındığında hayvancılık faaliyetleri ziraat sektörünün en mühim koludur. Hayvancılık faaliyetleri genel itibari ile aile işletmesi şeklinde yürütülmektedir. 2002 senesinde 59 bin olan büyükbaş hayvan varlığımız hali hazırda 105 bin 047 rakamlarına ulaşmıştır. Küçükbaş hayvan sayısı 2002 senesinde 59 bin 375, 2019 senesinde 29 bin iken ilimizde yerelde uygulanan “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi ile küçükbaş hayvan varlığımız 2022 yılı itibari ile 130 bine ulaşmıştır.”

Eğitim ve taşımalı sistemle ilgili ifadelerine yanıt

Bayburt’un eğitimde oldukça iyi bir seviyeye geldiğini vurgulayan Battal, “Derslik başına düşen Talebe sayısı 14’dür. Öğretmen başına düşen Talebe sayısı 17’dir. Taşımalı sistemden 2861 öğrencimiz 287 araçla verilen servis hizmetlerinden faydalanmaktadır. Bu durum Tarımı ve Hayvancılığı negatif etkilememektedir.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Aydıntepe ve Demirözü ilçelerinde uzman tabip olmaması” ifadelerine yanıt

İlçelerdeki hastanelerin faaliyete geçmesiyle uzman doktorunda geleceğini ifade eden Battal, şunları kaydetti: “Demirözü ve Aydıntepe İlçelerimizde entegre hastane statüsündeki iki hastanemiz bitmiş ve yakında hizmete açılacaktır. Nüfus kriterlerine bakılırsa Sıhhat Bakanlığımızın E-2 statüsünde sınıflandırılması için ruhsatlandırma emek harcaması yürütülmektedir. Bu statü verildiğinde uzman doktorlarda verilecektir.” – BAYBURT

İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Fetani Battal Milletvekili Bayburt Siyaset Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.