Adil Karaismailoğlu deklare etti TCDD tekrardan yapılanıyor OSB’ler için güzel haber

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TCDD’nin holdingleşmesi ve taşımacılık bölümlerinin ayrılmasına yönelik yeni bir model üstünde çalıştıklarını söylemiş oldu. Karaismailoğlu, “Organize endüstri bölgelerini demiryollarıyla limanlara bağlayacağız” dedi.

Abone ol

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TCDD’de işletmeyle ilgili yeni bir modele gereksinim duyulduğunun altını çizdi. DÜNYA’ya konuşan Bakan Karaismailoğlu, yük tarafında TCDD’nin üç hususi şirketle çalıştığının bilgisini vererek, demiryollarının bu şirketlere vagon, lokomotif kiraya verebildiğini söylemiş oldu.

Karaismailoğlu, yoğun bir yatırım dönemine girildiğini ve demiryolunun lojistikteki payını yüzde 22″ye çıkaracaklarını söylemiş oldu.

Ankara Sohbetlerinin konuğu olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, DÜNYA Gazetesi Üst Yöneticisi Hakan Güldağ ile DÜNYA Gösterim Koordinatörü Vahap Munyar’ın sorularını cevaplandırdı.

Endüstri bölgelerinin demiryolu hattına entegrasyonu mevzusundaki çalışmalarınız ne aşamada?

Bilhassa lojistik maliyetinin düşürülmesi açısından demiryolu yatırımları oldukca mühim. OSB, liman, anayolu demiryoluna bağlayıp lojistik maliyetinin düşmesi için mühim iş yapıyoruz. Emisyonun azaltılması Paris İklim Anlaşması taahhütleri sebebiyle demiryolu mühim. Hem yeni yatırımlar, hem eski hatların elektrikli hale dönüştürülmesinde seferberlik halinde emek harcama başladı. Son olarak Dünya Bankası 500 milyon dolar kredi aldık, Filyos dahil OSB’leri bağlayacağız, ciddi emek harcamalar var, imalatlar devam ediyor.

TCDD’de tekrardan yaplandırma
Yük tarafınca hususi sektörde 3 şirket çalışıyor. Hatta TCDD onlara vagon , lokomotif kiraya verebiliyor. Bir dönem TCDD’nin taşıma kısmı ayrılmaya çalışıldı fakat netice alınamadı. Altında çeşitli şirketlerin olacağı holdingleşme modeli planlandı. Biz şimdi benzer bir model üstünde çalışıyoruz. Bunların verimliliğini artırmamız lazım.

Ek olarak, dorse, TIR taşıyan vagonlarımız var. Avrupa taşımalarında bunu kullanmak zorundayız, artık kapılar tıkandı aslına bakarsanız.

“Yerli elektrikli trene Togg şeklinde bir hususi isim bulacağız”
Demiryolu ekipmanlarında yüzde 60 yerlilik zorunluluğu var. Bunun by-pass edilmesi mümkün değil. Gayrettepe Havalimanı hattını Eylül ayında açacağız. Araçlarda yüzde 60 yerli zorunluluğu vardı Ankara’da yapım edildi. Gebze-Darıca hattının araçlarını gene Ankaralı bir şirket yapıyor. Şu anda Kayseri’de tramvay hattının araçlarını da yerli şirket yapıyor.

Öte taraftan TCDD Sakarya Fabrikası da vasıta üretiyor. TÜRESAŞ Gaziantep raylı sistem ihalesini aldı. Bunlar Türkiye’ye ürettikleri şeklinde ihracata yönelik de üretim yapıyorlar.

Ek olarak Adapazarı fabrikasında 160 km hıza ulaşabilen süratli elektrikli tren ürettik, testleri devam ediyor. 10 bin km kontrol yapmış oldu TÜRESAŞ’ta, sertifikasyon süreci devam ediyor. Bu yıl içinde yolcu taşımaya başlayacağız. Ulusal Elektrikli Süratli Trenin adını da TOGG şeklinde bir isim vereceğiz. Eskişehir fabrikasında lokomotif üretiyoruz, Sivas’ta da vagon üretiyoruz. 3 fabrikada 5 bin şahıs çalışıyor.

“Yavuz Sultan Selim 2027’de devletin olacak”
Avrasya Tüneli oldukca iyi gidiyor, bazı günler 60 bine çıkıyor. Güvence 68 bindi. 55 bin 60 bin arası devam ediyor. Gelecek yıl 68 bini geçeceğimizi düşünüyoruz. Geçen yıl 500 milyon lira katkı verdik, biz yapsaydık 1 milyar 250 milyon dolar cebimizden harcayacaktık ve her yıl 600 milyon lirayı cebimizden harcayacaktık. Havalandırma, elektrik vs. bir sürü harcama yapılıyor. 2027’de Yavuz Sultan Selim köprüsü devletin olacak. İşletme süresi bitiyor. Oradan gelecek para direkt gelir akışı olarak devam edecek.

Raylı sistem eklenecek mi?
İhalesini hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Çerkezköy Kapıkule arası için yüzde 50 bağışlama desteği aldık. Bunun da 2029’a kadar yapılması öngörülüyor. Gebze’den başlayıp Çatalca’ya kadar ulaşan 5 milyar dolarlık proje. Çanakkale 2 milyar 545 milyon Euro yatırım maliyeti var. Bugün yapılsaydı 3.5 milyar Euro tutuyor. Bu yüzden uygun zamanda fizibilitesi uygun projeleri yapmaz lazım. Eski yoldan gitseler yalnız yakıtı hesaplasan daha çok ödeyecekler.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.