ABD’li basketbolcuya Rusya’da 9 yıl hapis cezası verildi

RUSYA’da bir mahkeme, ABD’li basketbolcu Brittney Griner’ı uyuşturucu madde bulundurmaktan dolayı 9 yıl hapis cezasına çarptırdı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken 9 yıl hapis cezasına çarptırmasının “adaletsizliği daha da arttırdığını” savundu.

Abone ol

Rusya’da bir mahkeme, ABD’li basketbolcu Brittney Griner’ı uyuşturucu madde bulundurmaktan dolayı 9 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Rusya’nın Moskova bölgesinde bulunan Himki mahkemesinde, şubat ayında üstünde uyuşturucu maddeyle yakalanıp gözaltına alınan Griner’in davası görüldü.

Griner’in yasa dışı uyuşturucu maddeleri hukuka aykırı şekilde bulundurduğu hükmüne varan mahkeme, ABD’li basketbolcuyu 9 yıl hapis ve 1 milyon ruble (ortalama 16 milyon 130 dolar) para cezasına çarptırdı.

Rusya ile ABD’nin aralarında Griner’in da dahil olduğu çeşitli tutukluların değişimine yönelik görüşmeler yürüttüğü öne sürülmüştü.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 27 Temmuz’da yapmış olduğu açıklamada, Griner’ın yanı sıra Rusya’da tutuklu bulunan ABD’li Paul Whelan’ın iadesi için Moskova’ya mühim bir teklif hazırladıklarını duyurmuştu.

ABD Başkanı Joe Biden da Rusya’ya Griner’ın özgür bırakılmasına yönelik çağrıda bulunmuştu.

Blinken “adaletsizlik” olarak vasıflandırdı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’da mahkemenin, ABD’li basketbolcu Brittney Griner’i uyuşturucu bulundurmaktan 9 yıl hapis cezasına çarptırmasının “adaletsizliği daha da arttırdığını” savundu.

Bakanlıktan meydana getirilen yazılı açıklamada ifadelerine yer verilen Blinken, “Bu adım, Rusya’nın hukuk sistemi ve Rus hükümetinin fertleri siyasal piyon olarak kullanarak kendi gündemini ilerletmek için haksız tutuklamalar mevzusundaki mühim endişelerimize ışık tutuyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Griner’e verilen cezanın hiçbir şekilde haksız yere gözaltına alındığına dair kararlılıklarını değiştirmeyeceğini vurgulayan Blinken, onunla gözaltına alınan ABD vatandaşı Paul Whelan’ı da eve getirmek için çalışmalarının süreceğini kaydetti.

Blinken, “Rusya’daki tüm ABD vatandaşı tutuklulara adil ve saydam işlem yapılması için baskı hayata geçirmeye devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.