ABD’de ölümcül bakteri türü ortaya çıktı! Toprakta bulunuyor, ilk emaresi ise…

ABD’de toprakta bulunan ölümcül bir bakteri türü büyük korku oluşturdu. Çoğu zaman tropikal bölgelerde görülen bakterinin yol açmış olduğu hastalığın ilk emaresinin “ateş” olduğu açıklandı.

Abone ol

ABD Hastalık önleme ve Denetim merkezleri (CDC), Mississippi’nin Körfez Kıyısı’nın toprağında ve suyunda ölümcül bir bakteri bulunduğuna dikkat çekti CDC, virüsün ABD’de ilk kez görüldüğünü ve Melioidosis hastalığına niçin olabileceğini duyurdu.

“Ateş, eklem ağrısı ve baş ağrısı yapıyor”
Melioidosis, ‘Burkholderia pseudomallei’ adlı bir bakteri türünün niçin olduğu bulaşıcı bir hastalık. Kemirgenlerin yanı sıra koyun, keçi, sığırda görülme oranı yüksek. İnsandan insana ender olarak bulaşıyor fakat öldürücü tesiri var. CDC hastalığın “ateş, eklem ağrısı ve baş ağrısı” şeklinde emarelerle kendini hissettirdiği söylüyor.

Tropikal bölgelerde daha fazlaca görülüyor
Söz mevzusu hastalık tipik olarak olarak Cenup Asya, şimal Avustralya şeklinde tropikal bölgelerde bulunur. ABD’de senelik averaj 12 olay tespit edilirken hastaların bir çok bakterilerin endemik olduğu bir ülkeye gezi etmişti. Hastalık son olarak 2021 senesinde dört ayrı eyalette patlak verince, vakaların ithal bir aromaterapi spreyi ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.