ABD’de dün meydana getirilen ön seçimde gözler Trump’ın desteklediği adaylarda

NEW ABD’de dün 8 Kasım ara seçimi için meydana getirilen ön seçimlerde, Cumhuriyetçi tabanda tesirini görmek için gözler eski ABD Başkanı Donald Trump’ın desteklediği adaylara çevrildi.

2020 Başkanlık seçiminde en tartışmalı eyaletlerden olan Arizona’da Trump’ın desteklediği aday David Farnsworth’un sandıktan zaferle çıkmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Kongrede 6 Ocak Baskını Komitesine Trump aleyhine ifade veren öteki Cumhuriyetçi aday Arizona Meclisi Başkanı Rusty Bowers’ın ise yarışı kaybetmiş olduğu açıklandı.

Bowers, Kongrede verdiği ifadede, Trump’ın 2020 Başkanlık seçiminde hile olduğu yönündeki iddialarını reddetmiş, Trump’ın kampanya avukatı Rudy Giuliani’nin seçim sahtekarlığına dair somut kanıt sunamadığını ifade etmişti.

Arizona’daki mahalli adaylarda Trump tesiri

Öte taraftan gene Arizona’da, Trump’ın desteklediği eski Tv muhabiri Karı Lake ile Trump’ın yardımcısı Mike Pence’in destek verdiği eski Arizona mütevelli heyeti üyesi Karrin Taylor Robson’un arasındaki yarışın kıyasıya devam etmiş olduğu belirtiliyor.

Şu ana kadar meydana getirilen sayımlara nazaran Robson’ın posta kanalıyla kullanılan oylarla azca arayla önde olduğu kaydedilirken, gözlemciler, sandıkların sayımında Lake’in şansının yüksek olduğu değerlendirmesinde bulunuyor.

Eyalet meclisi ve eyalet başsavcılığı şeklinde mahalli pozisyonlar için de Trump’ın desteklediği adayların şu an yarışı önde götürmüş olduğu kaydediliyor.

Arizona’daki ön seçim sonuçlarının, Trump’ın Cumhuriyetçi taban üstündeki tesirini ölçen en mühim gösterge olacağı yorumları yapılıyor.

Trump’ın azledilmesini isteyen Cumhuriyetçi milletvekili yitirdi

Michigan eyaletinde de 6 Ocak Kurultay baskını sebebiyle Trump’ın azledilmesi için oy kullanan Cumhuriyetçi milletvekili Peter Meijer’in, Trump’ın desteklediği aday John Gibbs’e karşı mücadeleyi kaybetmiş olduğu belirtiliyor.

2020 Başkanlık seçimlerinde Temsilciler Meclisine ilk kere giren 34 yaşındaki Meijer, Trump’ın “seçimde sahtekarlık yapıldığı” tezlerini savunsa da Kurultay baskını sebebiyle aleyhine oy kullanmıştı.

Gene Michigan’da, kampanyanın son gününde Trump tarafınca desteklenen Tudor Dixon’un, Cumhuriyetçi vali talibi olarak rakiplerini geride bıraktığı kaydediliyor.

Washington eyaletinde de Trump’ı Kurultay baskınından görevli tutarak azledilmesi yönünde oy kullanan Cumhuriyetçi adaylar Jaime Herrera Beutler ile Dan Newhouse’ın sayım devam ederken sandıktan çıkmak için savaşım verdiği bildiriliyor.

Eski Başkan Trump, 2020 seçimlerini hile ile kaybettiğini savunurken, bu iddiaları ve 6 Ocak Kurultay baskınında aleyhine tavır alan Cumhuriyetçi adayları ön seçim kampanyasında hedef alarak rakiplerini desteklemeyi seçmişti.

Tam Vapur Şok Denemeleri Donald Trump Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.