ABD, verilerini paylaşmak istemeyen teknoloji devi NVIDIA’ya milyonlarca dolar ceza kesti

ABD Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), oyunlar için tasarlanıp ve pazarlanan ekran kartlarının 2018 senesinde kripto madencilerine satılması üstüne, satışlardaki maddi gelirin artışını ve kaç tane sattığını açıklayamayan NVIDIA’nın para cezası ödemesine karar verdi.

Tüm dünyada yaşanmış olan çip krizi sebebiyle elektronik dünyasında yavaşlama meydana geldi ve bu durum fiyatlara da yansıdı. Son birkaç senedir ekran kartı fiyatlarının uçuk fiyatlara satışa sunulması üstüne NVIDIA’nın video oyunu için tasarlanmış ekran kartlarını kripto madencilerine sattığı suretiyle açıklanamayan maddi gelir artışı sebebiyle 5,5 milyon dolar ceza ödemesine karar verildi.

SEC’in emrinde NVIDIA’nın, 1933 tarihindeki Menkul Kıymetler Yasası’nın hükümlerini ihlal etmiş olduğu tespit edildi. NVIDIA, SEC’in bulgularını kabul etmeden yada reddetmeden, durdurma emrini ve 5,5 milyon dolarlık cezayı ödemeyi kabul etti.

Verilerini paylaşmak istemedi! Teknoloji devi NVIDIA'ya milyonlarca dolar ceza kesildi

Suçlamalar, NVIDIA’nın 2018 mali yılı finansal raporlarında ortaya çıktı. SEC, elektronik devi firmanın Ethereum madenciliği talebinin çarpıcı bir halde arttığı 2017 senesinde kripto madenciliği ile ilgili satışlarda bir patlama gördüğünü belirtti.

Ekran kartlarındaki kıtlığın bir sebebi olarak ise kripto madencilerinin olduğu bildirildi ve NVIDIA, bilhassa madencilik için ayrı bir ekran kartı serisi üretmeye başlatarak oyuncular için kıtlığı önlemeye çalıştı. Sadece, şirket çalışanları birçok oyun için üretilmiş ekran kartını kripto madencilerine gönderilmiş olduğu anlaşıldı.

Verilerini paylaşmak istemedi! Teknoloji devi NVIDIA'ya milyonlarca dolar ceza kesildi

Yakupcan Aydemir

Kripto Nvidia Gamegar Teknoloji Iktisat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.