81 ilde cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesi için emlak sektörü temsilcileri ne dedi?

Türkiye genelinde 81 ilde başlatılacak Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut hamlesinin satılık ve kiralık fiyatlarındaki artışı durduracağını belirten sektör temsilcileri, kafi arzın sağlanması durumunda fiyatlarda düşüş dahi yaşanabileceği görüşünde.

Abone ol

Dün, gayrimenkul sektör temsilcileri tarafınca meydana getirilen “kiralık konut talebinde azalma olduğu ve kiralık fiyatlarında düşüş beklendiği” yönündeki açıklamaların peşinden, düşüşe katkı sağlayacak bir haber de Kabine Toplantısı’ndan geldi.

Toplantının peşinden millete seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut hamlesini başlattıklarını belirterek, hazırlıkların bitmek suretiyle bulunduğunu, detayların gelecek ay duyurulacağını deklare etti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise birkaç gün ilkin Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesini 81 ilde başlatacaklarını bildirmişti.

Müjdesi verilen toplumsal konut projeleri hem ilk kez ev alacak dar ve orta gelirlilerde hem de sektörde coşku uyandırdı.

AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan sektör temsilcileri, söz mevzusu toplumsal konut hamlesinin satılık ve kiralık konut fiyatlarındaki artışı durduracağını belirterek, kafi arzın sağlanması durumunda düşüş dahi yaşanabileceği görüşünde birleşti.

Senelik yeni konut ihtiyacının 800 bin tane olduğu Türkiye’de, 2019’da dip icra eden ruhsat izin adedi toparlanmaya başlasa da üretim halen istenilen seviyeye ulaşamadı. Son 3 seneden yeni konut için alınan ruhsat izinlerinin averajı senelik 550 bin tane oldu.

Tutarları durdurabilecek en eleştiri mevzunun, “konut üretiminde arzın talebi geçmesi” bulunduğunu kaydeden temsilciler, burada hususi sektörün de devreye sokulması ve projelerin hızla hayata geçirilmesi icap ettiğini bildirdi.

“Senelik ihtiyacın üstüne çıkılırsa kiralık ve satılık fiyatlarında düşüş sağlanabilir”
Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özcan, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, arzın artırılmasının fazlaca eleştiri bir husus bulunduğunun altını çizerek, projelerin açıklanmasının dahi fiyat artışlarının durmasını sağlayabileceğini söylemiş oldu.

Özcan, “Devletimiz toplumsal konut üretiminde hususi sektörü de işin içine katmalı. Eğer TOKİ ve Emlak Konut’un yanı sıra {özel sektör} de işin içine dahil edilirse ve üretilecek konut sayısı 800 bin tane olan senelik sıfır ev ihtiyacının üstüne çıkarsa hem satılık hem de kiralık fiyatlarda düşüş dahi sağlanacaktır.” dedi.

Konut şirketlerinin ellerinde arsalar bulunduğunu dile getiren Özcan, “Vergisel kolaylıklar sağlanarak, ticari krediler verilerek, gerekirse KGF tahsis edilerek şirketlere bu arsalarda toplumsal konut yapmaları çağrısında bulunulabilir. Hatta satış sürecini de gene kamu yürütür. Bu sayede hem yurttaş hem de firmalar kazançlı çıkar.” diye konuştu.

Özcan, projelerin süratli bir halde hayata geçirilebilmesi için çelik karkas yöntemiyle evlerin yapılabileceğini kaydederek, “Bu sayede hem 6-9 ayda konutlar yapılabilir hem konutların depreme karşı dayanıklılığı sağlanabilir hem de geri dönüşüm mevzusunda sorun yaşanmaz. Dünyada büyük binaların büyük kısmı çelik karkas yöntemiyle yapılıyor. Konutta da çelik yöntemi uygulanmaya başlandı. Ikimiz de bir an ilkin bu yöntemle konut üretimi yapmalı ve avantajlarından faydalanmalıyız.” açıklamasında bulunmuş oldu.

“Olağan dışı fiyat artışına gem vuracaktır”
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konutlardaki önlenemeyen fiyat artışına bizzat el atmasını sektör adına sevindirici bulduklarını söylemiş oldu.

“Hükümetin ilgili birimlerinin fiyat artışına yol açan etkenleri ortadan kaldıracağına, yaşanabilir konut, uygun maliyet, erişilebilir fiyat ve ihtiyaca uygun konut üreteceğine inanıyoruz.” diyen Durbakayım, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

“Hükümetin TOKİ kanalıyla gerçekleştireceği bu büyük proje, son 3-4 senedir azalan konut arzı sebebiyle tırmanışa geçen fiyatlara gem vuracaktır. Hükümetin atacağı bu büyük adımın olağan dışı artan inşaat maliyetlerine de bir çeki seviye getireceğine inanıyoruz. Uygun kamu arazileri devreye alınarak yapılacak ve inşa edileceği bölgenin siluetini ve zamanı yapısını değiştirmeyen projelerin, hususi sektörün yapacağı toplumsal konutlara da örnek olmasını arzu ediyoruz. Nitekim, {özel sektör} olarak, bu ulusal görevde elimizden geldiği kadar yapacağız.”

Durbakayım, senelik gereksinim duyulan konut üretimi için hususi sektörün de devreye sokulması ve bu mevzuda lüzumlu teşviklerin verilmesi icap ettiğini sözlerine ekledi.

“Sektörümüz ve ülkemiz adına umut verici”
Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal ise bilgileri açıklanacak Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesinin sektör ve ülke adına umut verici bulunduğunu söylemiş oldu.

Akbal, “Maliyetlerin yükselişiyle azalan konut üretiminin ‘eve yetişme zorluğu yaşayan kesim adına artırılması hedefi’ toplumsal devlet anlayışı açısından da kıymetli.” diye konuştu.

Konut üretimindeki düşüşten bahseden Akbal, “Artan tutarları baskılayacak başlıca hamlelerden biri arzın artması. Know-how sahibi konut üreticilerinin de işin içinde, tecrübeleriyle yer alması sağlanırsa süreç daha süratli ilerleyebilir.” açıklamasında bulunmuş oldu.

“81 ilde yapılacak olması oldukça kıymetli”
MasterTürk Grubu Başkanı Gökhan Taş da Türkiye’de evlilik, boşanma, iş bulma, başka şehirde üniversite okuma ve yurt dışından göçlerle beraber minimum 800 bin konut ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

Mevcut ruhsat izni tablosunun talebin fazlaca arkasında bulunduğunu dile getiren Taş, “Bu arz artışı, maliyetler dolayısıyla artmış tutarları frenleyebilir ve son 10 yılda düşen ev sahipliliği oranını artırabilir. Toplumsal konutların 81 ilde ev ihtiyacı olanlara yönelik hayata geçirilecek olması oldukça kıymetli.” ifadelerini kullandı.

“Fiyat artışını durdurur, alt gelir grubunu ev sahibi yapar”
Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Selman Emsalsiz ise ülke genelinde son 2 yılda 3 milyon tane civarında konut satıldığını belirterek, bu senenin ilk yarısında da 726 bin 398 tane konutun el değiştirdiğini ve bu alanda üstün dereceli kırıldığını söylemiş oldu.

Tüm olumsuzluklara karşın konut satışlarının rekorlar kırmaya devam ettiğini dile getiren Emsalsiz, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

“Sadece hep söylediğimiz benzer biçimde artan fiyatlar sebebiyle orta ve alt gelir grubunun konuta yetişme ihtimali fazlaca düşmüştü. Toplumsal konut hamlesiyle hem fiyat artışları duracak hem de orta ve alt gelir grubu ev sahibi olacak. Bu projelere ne olursa olsun hususi sektörün de dahil edilmesi icap ettiğini kanaatindeyim. Bilhassa kamuya ilişkin arazilerde hızlıca toplumsal konut yapılabilmesi için açık eksiltme usulü ihalelerle hususi firmalar sürece dahil edilmeli. Uydu şehirler ve yüksek adetli toplumsal konut projeleri hayata geçirilmeli. Arzın yüksek olması durumunda aşırı yükseliş yaşanmış olan bölgelerde fiyatların geriye geldiğini bile görebiliriz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.