81 ilde başlıyor kira öder şeklinde taksitlerle ev sahibi olunacak Bakan Kurum deklare etti

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “İnşallah gelecek ay itibarıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın milletimize müjdeleyeceği Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesini 81 ilimizde başlatıyor olacağız.” dedi.

Abone ol

Kurum, Pursaklar’da “TÜRK-İŞ 70. Yıl Hatıra Ormanı İlk Fidan Dikim Töreni”ne katıldı.

Seğmenlerin gösterisini izleyen Kurum, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve törene katılan kurul, kütüğe plaket çaktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adına hazırlanan plaket ise Soma’daki maden faciasında yaşamını kaybeden Ahmet Nefes’un eşi Eda Nefes tarafınca çakıldı.

Bakan Kurum, törende yapmış olduğu açıklamada, 980 bin metrekarelik alanda 70 bin fidan dikileceğini söylemiş oldu.

Buranın, gelecekte ağaçların gölgesinde dinlenilip, eğlenilebilecek bir alan olacağını dile getiren Kurum, “Yaptığımız bu iş aslına bakarsak ecdadımızın bizlere emanet etmiş olduğu şehirleri, daha yeşil ve güzel hale getirebilmek adına mücadelenin bir parçasıdır. Soma’da şehit olan kardeşimizin eşi ile beraber toprağa verdiğimiz bu fidanlar, inşallah seneler sonrasında evlatlarımızın, gelecek nesillerimizin yapraklarının gölgesinde dinlenip, huzurla zaman geçirebileceği alanlara dönüşecek.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde oldukça mühim savaşım verdiklerini özetleyen Kurum, sözlerine şöyleki devam etti:

“Türkiye’nin neredeyse her yerinde yeşil alanlarımızın sayısını ve miktarını artırıyoruz. Bu çerçevede diktiğimiz fidanlarla, koruma alanlarının sayısını artırmakla beraber Avrupa’da birinci, dünyada ikinci ülke konumundayız. Bu oldukça mühim bir duruştur. Çevreye ne kadar sevdalı bir lidere haiz olduğumuzu da aslına bakarsak bu tablo net bir halde ortaya koymaktadır.

Ankara için dört yıl ilkin bir hedef ortaya koyduk. Sayın Cumhurbaşkanımız 81 ilimizde 81 milyon metrekare millet bahçesi hedefini ortaya koydu ve Ankara’mıza da 23 tane millet bahçesi yapıyoruz. Bu çerçevede 8 millet bahçemizi tamamladık ve milletimizin hizmetine sunduk. İnşallah, diğerlerini de 2023 itibarıyla tamamlayarak, yurttaşlarımızın hizmetine sunuyor olacağız.”

Kurum, iklim değişikliğinin dünyanın derinden etkilendiği bir süreç bulunduğunun altını çizerek, sel, zelzele, yangın, kuraklık şeklinde afetlerin Türkiye’de artık sayısının ve şiddetinin arttığını belirtti.

Bu çerçevede yeşil alanların artırılmasının büyük ehemmiyet taşıdığına işaret eden Kurum, “Son dört senelik süreçte Ankara’nın yüz ölçümü kadar bir alanı, ki Türkiye’de yüzde 11,7’ye karşılık ediyor, korunan alan haline getirdik. Bunun sayısını artırıyoruz. Korunması ihtiyaç duyulan tüm alanlara ilişkin de bu çalışmalarımızı yürütüyoruz. Gayemiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yemyeşil ve masmavi bir Türkiye’yi gelecek nesillerimize emanet etmektir.” dedi.

Kurum, Hazinenin mülkiyetindeki 90 milyon metrekarelik alanı ağaçlandırılması için belediyelere, valiliklere, odalara, sendikalara tahsis ettiklerini anlatarak, bu çerçevede ağaçlandırma faaliyetlerini daha süratli hale getirdiklerini bildirdi.

Bu mücadelenin bilhassa çocuklar için bulunduğunu vurgulayan Kurum, etkinlikte alın teri döken her insana teşekkür etti.

“Kira öder şeklinde taksitlerini ödemek suretiyle ev sahibi olunabilecek”
Bakan Kurum, bir gazetecinin, “Toplumsal konut projeleriyle ilgili bir izahat yaptınız ve müjdeyi de Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceğini söylediniz. Dar gelirli vatandaşlara yönelik de bir açıklamanız oldu. Buna ilişkin değerlendirmeniz nedir?” sorusu üstüne, “İnşallah gelecek ay itibarıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın milletimize müjdeleyeceği Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesini 81 ilimizde başlatıyor olacağız.” dedi.

Toplumsal konutların içinde, cami, okul, yeşil alanların olacağını ifade eden Kurum, “Aslen medeniyetimizin bizlere tarif etmiş olduğu şehirleşme modelini, 81 ilimizde yaygın bir halde sürdürüyor olacağız.” diye konuştu.

Kurum, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Bugüne dek TOKİ Başkanlığımız eliyle 1 milyon 100 bin konutu yaptık ve yurttaşlarımıza teslim ettik. Dünyada, eşi benzeri olmayan bir projedir. Hiçbir ülke 20 yılda vatandaşına 1 milyon 100 bin konut yapmış olup da teslim edememiştir. Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bunun en mühim örneğini göstermiştir. Yurttaşlarımızdan gelen talep doğrultusunda da Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesini gelecek ay itibarıyla açıklayacağız.

Gerek altyapılı arsa ile gerek yapacağımız toplumsal konutlarla gerekse şehirlerimizde istihdamı, yatırımı artıracak endüstri alanlarıyla beraber bu projeyi müjdeleyeceğiz, Sayın Cumhurbaşkanımız paylaşacak. Yurttaşlarımız da kira öder şeklinde taksitlerini ödemek suretiyle ev sahibi olabilecek.”

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da konfederasyonlarının kuruluşundan bu yana 70 yıl geçtiğini belirterek, ortalama 5 milyonluk bir aile olduklarını söylemiş oldu.

“Bu ülke için her gün 4 güvenlik görevlisi can verirken 4 işçi de iş kazasında, iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor. En büyük dileğimiz, bu tarz şeyleri sıfır noktasına çekmektir.” diyen Atalay, tüm şehitlere Tanrı’tan rahmet diledi.

Atalay, bugün ağaç dikimi meydana getirilen yerin bundan 10 yıl sonrasında vatandaşların hizmet alabileceği piknik alanı olacağını açıkladı. Atalay, kendisinden sonrasında yönetimde olacak olan sendika temsilcilerine seslenerek, “Sendikamızın 80. yıl dönümünde 80 bin, 90. yıldönümünde 90 bin ağaç dikilmesini vasiyet ediyorum. Bunun bu şekilde devam etmesini isterim.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.