75 bin konutun enerji ihtiyacını karşılayacak tesis hizmete açıldı

75 bin konutun enerji ihtiyacını karşılayacak tesis hizmete açıldı

Bakan Kurum: “2053 senesinde katı atıklarını tamamen dönüştüren ve tertipli depolama oranını yüzde 65’lere indiren bir Türkiye hedefliyoruz”

BURSA – 75 bin konutun enerji ihtiyacını karşılayacak ‘Doğu Katı Atık Entegre Tesisi’ açılışına katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “2053 senesinde katı atıklarını tamamen dönüştüren ve tertipli depolama oranını yüzde 65’lere indiren bir Türkiye hedefliyoruz” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafınca İnegöl -Yenişehir içinde Yeniyörük Mahallesi’ne meydana getirilen ‘Doğu Katı Atık Entegre Tesisi’ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla hizmete girdi. 25 milyon dolarlık tesis, yüzde 100 tamamlandığında 40 milyon dolarlık yatırım olarak hizmet verecek. Bursa‘nın doğusunda bulunan 5 ilçede 583 bin kişiye hitap edecek tesis, tümü ile bitince 8 ilçede 1 milyon 400 bin şahıs faydalanacak. Bursa‘nın toplam atığının yüzde 40’ı bu tesiste bertaraf edilecek.

Törenin açılış konuşmasını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yapmış oldu. Aktaş, “Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak atıktan enerji üretimini ve hammadde geri kazanımını sağlayacak entegre tesisleri kentimize kazandırmak için çalışmalara başladık. Şehrimizde oluşan günlük 3 bin 500 ton evsel nitelikli atığı doğu ve batı havzası olarak ikiye ayırdık. Doğu bölgesinde halihazırda tertipli depolama sahası olarak 2012 yılından beri hizmet veren bu alanı entegre bir tesise dönüştürdük. Yap-işlet- devret modeliyle meydana getirilen ihale çerçevesinde ortalama 25 milyon dolarlık bir yatırım yapılarak bu alan bir entegre katı atık bertaraf tesisine dönüştürülüyor. Tesis tamamlandığında toplamda 40 milyon dolarlık bir yatırım yapılmış olacak. Mevcut durumda tesis Bursa’nın doğu bölgesinde bulunan 580 bin kişilik nüfusa haiz 5 ilçeye hitap etmektedir. Bursa’nın toplam belediye atığının yüzde 12’si bu tesiste değerlendirilmektedir. Yıl sonunda tesis tam kapasiteye ulaştığında ise 1 milyon 400 bin kişilik nüfusa haiz 8 ilçeye hitap edecek tesiste Bursa’nın toplam atığının yüzde 40’ı değerlendirecektir” dedi

“Tesise gelecek karışık belediye atıkları mekanik ayırma tesisinde cinslerine nazaran ayrıldıktan sonrasında organik atıklar biyometanizasyon tesisine alınarak metan gazından elektrik üretiliyor” diyen Aktaş, “Bakiye atıklar tertipli depolama alanına, kalorifik kıymeti olan atıklar atıktan türetilmiş yakıt hazırlama tesisine, geri kazanımı mümkün atıklar ise lisanslı firmalara gönderiliyor. Bu işlemler yardımıyla sahaya giden atık miktarında yüzde 65’lık bir azalma meydana gelmektedir. Biyometanizasyon tesisinde iki tankımız devreye alındı. Şu an tertipli depolama sahasından elde edilmiş deponi gazıyla beraber ortalama 6 megawatt/saat enerji üretilmektedir. Yılsonuna kadar toplamda 3 tane tank daha devreye alınacak. Organik atıktan enerji üretim kapasitesi ortalama 10 megawatt/saate ulaşacak. Bu değerlere bakıldığında tertipli depolama sahasından elde edilmiş deponi gazı ile beraber 12 megawatt /saat enerji üretimi gerçekleştirilerek ortalama 75 bin konutun enerji ihtiyacı karşılanmış olacak. Ek olarak tesiste atıktan enerji üretiminin yanı sıra devletimizde başlatılan sıfır atık projesi çerçevesinde de kaynakta ayrıştırma sonrasında karışık belediye atığının içinde kalan kağıt, karton, cam, metal benzer biçimde ambalaj atıkları da ayrıştırılarak ekonomiye kazandırılmaktadır” diye konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Bugün hakikaten, sizlere verdiğimiz sözleri tutmanın heyecanı içerisindeyiz. İşte şu anda günün ilk yaratı meşalesini yakacağız. Doğal olarak böyle de kalmayacak; inşallah buradan sonrasında da Bursa’mızın evveliyatına ve yeşiline yakışır yatırımlarımızın temellerini atacak, açılışlarını yapacağız. Çekirge Teras Projesi Tanıtımı ve İlk Fidan Dikimini yapacağız. Hanlar Bölgesi Çarşı Başı Meydanı ve Mevlana 7. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma ile yatırımlarımızın açılışlarını gene hep beraber gerçekleştireceğiz. Bursa’mızda; toplam yatırım bedeli 2 milyar liraya ulaşan; 3 bin 689 konut ve 541 dükkanın yer almış olduğu 6 projemizin kiminin temellerini atacak, kiminin anahtarlarını kardeşlerimize teslim edeceğiz. 15 altyapı projemizin de açılışlarını gururla Bursalı kardeşlerimize armağan edeceğiz. Ben şehrimize meydana getirilen bu yatırımlarda alın teri döken her insana teşekkür ediyorum. Bursa’mızın marka kıymetini artıracak tüm yatırımlarımız şehrimiz için, kadim başkentimiz Bursa’mız için hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Dünyada en büyük çevre sorunlarının başlangıcında asla şüphesiz iklim değişikliği geldiğini ifade eden Kurum, “Bu durum; tarımdan sağlığımıza, su kaynaklarımızdan ormanlarımıza kadar tüm canlı yaşamını tehdit etmektedir. Bir Akdeniz ülkesi olan Türkiye, iklim değişikliğinden en fazlaca etkilenen ülkeler içinde. Ülkemizin kuzeyinde sel ve heyelan felaketleri, güneyinde orman yangınları, İç Anadolu’muzda yaşadığımız kuraklık bunun göstergeleri. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, net sıfır emisyon diyerek, yeşil kalkınma diyerek 2053 yılı için zamanı bir hedef ortaya koydu. Biz de inşallah, valilerimizle, milletvekillerimizle, belediyelerimizle el ele vererek bu hedeflere ulaşmak için canla başla çalışıyoruz. En hususi çalışmalarımızın başlangıcında, Türkiye’yi kuşatan Sıfır Atık Seferberliğimiz geliyor. Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde yürüttüğümüz, tüm dünyada örnek alınan bu küresel çevre hareketiyle Bursa’nın Gölyazı, Uludağ, İznik Gölü, Longoz Ormanları, İnkaya’da bulunan asırlık çınar benzer biçimde birbirinden kıymetli organik zenginliklerimizi koruyoruz” dedi.

“Atıklarımızı dönüştürerek ekonomimize katkı sağlıyor, evlatlarımıza yeni istihdam alanları oluşturuyor, onlara güzel bir gelecek sunuyoruz” diyen Kurum konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

“İşte bugün Bursa Büyükşehir Belediyemizle beraber çalışmalarını tamamlayarak açılışını gerçekleştirdiğimiz Doğu Bölgesi Katı Atık Entegre Tesisimiz bu yatırımlarımızın en başarı göstermiş örneklerinden biridir. Bursa Büyükşehir Belediyemizin ve Uludağ Üniversitemizin de büyük katkılar sunmuş olduğu İklim Şüramızda, geri dönüşüme dair fazlaca mühim bir hedef ortaya koyduk. 2035 yılına kadar geri kazanım oranımızı yüzde 60’a çıkaracak, 2053 yılı itibariyle ön işleme doğal olarak olmayan atıkları tertipli depolamaya kabul etmeyeceğiz. Bu kararlılık niçin fazlaca mühim? Bakın bugün Sıfır Atık Hareketiyle yüzde 13 olan geri kazanım oranımızı yüzde 28’ler seviyesine çıkardık. Bu 98 milyar liralık ekonomik kazanç demek. Milyonlarca ağacı kurtarmak demek, temiz hava, temiz su, temiz denizler demek. İnşallah 2053 senesinde katı atıklarını tamamen dönüştüren ve tertipli depolama oranını yüzde 65’lere indiren bir Türkiye hedefliyoruz. Bursalı kardeşlerimizin hizmetine sunduğumuz Doğu Bölgesi Entegre Katı Atık Tesisimiz hedefimize giden yolun taşlarını döşememize destek olacak. Bursa’nın doğu bölgesinde bulunan 5 ilçesine hizmet veren bu tesisimiz yıl sonunda inşallah tam kapasiteye ulaşacak; 1.5 milyon Bursalı kardeşimize doğrusu Bursa’nın yarısına hizmet verecek. Bursa’nın toplam atığının yüzde 40’ını dönüştürecek, atığı ekonomik değere dönüştürecek. Hem de buradan elde edilecek enerji üretimiyle 75 bin konutumuzun enerji ihtiyacı karşılanacak. Peki, bu tesisle yetinecek miyiz? Bunun bir kardeşini de, hızlıca batı bölgesinde inşa edeceğiz. Belediyemiz bu aşamada hummalı bir halde çalışıyor. Şimdi buradan hep beraber söz veriyoruz. Belediyemizin yanında olmaya devam edeceğiz; Batı tesisimizi 2024 senesinde tamamlayacak, Bursa’nın tamamında atıkları ekonomiye kazandıracağız, Bursa’nın ekonomisini, yavrularımızın sıhhatli yarınlarını en kuvvetli hale getireceğiz.”

100 yılda yapılabilecek yatırımları, vatandaşların desteğiyle 20 yıla sığdırdıklarını belirten Kurum, “Her alanda rol model olacak bir Türkiye’yi, daha kuvvetli bir Türkiye’yi, gençlerimizin, yavrularımızın Büyük Türkiye’sini inşallah gene hep beraber inşa edeceğiz. Bu aşamada 2023 seçimleri tehlikeli sonuç bir kavşak noktasıdır. Tanrı’a hamd olsun belediyelerimiz, teşkilatlarımız, dava arkadaşlarımız adeta bir seferberlik şuuruyla çalışıyor. Kardeşlerim, o şekilde gayretli, milletine, ülkesine öylesine sevdalı bir liderimiz var ki; gece dememiş gündüz dememiş; dünyanın neredeyse her yerine koşmuş, 100 değişik ülkeyle, 500’ün üstünde tecim ve stratejik ortaklaşa iş anlaşması yapmış. Türkiye’yi adeta dünyanın mihenk taşı, merkezi yapmış. Bu gayretle; nerede bir mazlum var ise o mazlumun hamisi Cumhurbaşkanımız olmuş. O’nun adı her yerde ümit olmuş, o, sessiz yığınların sesi olmuş, o, anaların duası olmuş. Öyleki bir Cumhurbaşkanımız var ki; uyku nedir bilmemiş, dinlenmek nedir bilmemiş, ülkesinin ve milletinin saygınlığı için; gençlerimizin, yavrularımızın özgüvenli bir nesil olması için; türlü engellemelere direnmiş. Her türlü darbe girişimini göğsünde söndürmüş. PKK’sı Fetö’sü, terörün her çeşidiyle savaşım etmiş, vesayetçisiyle savaşmış, ihanet şebekeleriyle kavga etmiş. Hani şu şekilde bir diyalog vardır: “Biliyor musun dost, aslına bakarsak benim fazlaca dostum var. Biliyorum efendim, hepsinin sırtınızda bıçak izleri var” Evet, yoldan dönenler olmuş, karşıda saf tutanlar olmuş; yılmamış, yıkılmamış; dimdik durmuş. Adeta her tarafınca saldırılan bir arslan benzer biçimde savaşmış, kavgasından bir an bile geri durmamış. Şunu tüm kalbimle, hissiyatımla söylüyorum. Senelerce örselenmiş bu vatana, onyıllarca devlet kapılarında, hastane sıralarında, yollarda ezilmiş bu aziz millete borcunu ödemek için çırpınan bu lidere, bizim de bir borcumuz var. Bu bizim boynumuzun borcudur. Bunun için durmayacağız, duraksamayacağız, yorulmayacağız; ailelerimizle, çocuklarımızla helalleşeceğiz; o ilk günkü aşkla tekrardan Anadolu yollarına revan olacağız, milletimizle kucaklaşacağız. Ben şundan tüm kalbimle inanırım, sizler de güvenilir olun. Bu aziz millet; liderimizin çabalarıyla son 20 yılda kazandıklarının üzerine fazlaca daha fazlasını koymak için; Cumhurbaşkanımızın yanında saf saf duracaktır. Gene üstün dereceli bir oyla, görkemli bir destekle ülkesini; iyi mi Osmanlıyla ikinci binyılın lideri yaptıysa, Türkiye Cumhuriyeti’ni de üçüncü bin senenin önder ülkesi yapmış olacaktır. Evelallah milletin kalbinden doğan Liderimiz ve Cumhur İttifakıyla beraber; Türkiye’yi 2023 hedeflerine kavuşturduğumuz benzer biçimde, 2053 vizyonunu da inşallah biz şekillendireceğiz” dedi.

Konuşmaların ardında kurdele kesimiyle hizmete oluşturulan Doğu Katı Atık Entegre Tesisi, bakan ve protokol üyeleri tarafınca gezildi. Atıklardan meydana getirilen Seyit Onbaşı heykeli de Bakan Kurum’a armağan edildi.

İklim Değişikliği Türkiye Bursa Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.