43. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi Antalya’da başladı

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Atmaca, “D vitamini noksan olan kişilerin kendi kendilerini tedavi etmemeleri gerekiyor. D vitamini takviyesi ya da eksikliği için kesinlikle hekime başvurması ve belli aralıklarla tahlillerinin yapılması lazım.” dedi.

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği tarafınca Antalya Belek Gezim Merkezi’ndeki bir otelde düzenlenen “43. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi” başladı.

Dernek Başkanı Prof. Dr. Atmaca, kurultay kapsamında düzenlenmiş olduğu basın toplantısında, yurt içi ve dışından alanında uzman bine yakın katılımcıyla, endokrinolojide diyabet, beslenme, tedavilerde kullanılan ilaçlar, aşılar, troit hastalıkları, gebelik, çocuk ve metabolik hastalıklar, aşırı kiloluluk şeklinde konuların ele alınacağını söylemiş oldu.

D vitamininin önemine değinen Atmaca, D vitamininin yüzde 90-95’inin güneş ışınlarından geldiğini aktardı.

Nisan ve kasım içinde öğlen saatlerinde 15-20 dakika kol ve bacakları güneşe göstererek D vitamini alınacağını belirten Atmaca, besinlerde D vitamininin fazlaca azca görüldüğünü bildirdi.

D vitamini eksikliğinin bilhassa kas ve iskelet sistemine tesirleri olduğuna dikkati çeken Atmaca, D vitamininin bağışıklık sistemi ve kalp sağlığında ve bazı kanserlerin önlenmesinde pozitif yönde tesirleri bulunduğunu kaydetti.

Atmaca, yaşlıların, karaciğer böbrek, mide ve bağırsak sistemi hastalığı bulunanların D vitamini taraması yapmasının mühim bulunduğunu dile getirerek, “D vitamini noksan olan kişilerin kendi kendilerini tedavi etmemeleri gerekiyor. Eczaneden ampul alıp kırıp içmeler, yüksek dozda D vitamini kullanımı şeklinde, bunların hiçbirini önermiyoruz. D vitamini takviyesi ya da eksikliği için kesinlikle hekime başvurması ve belli aralıklarla tahlillerinin yapılması lazım.” diye konuştu.

Diyabet ve aşırı kiloluluğun de ele alındığı kurultay, 22 Mayıs’ta sona erecek.

Endokrinoloji Metabolizma Antalya Türkiye Sıhhat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.