40 kazla başladığı yetiştiricilikte yörenin önde gelen tedarikçilerinden oldu

Iğdırlı ziraatçi Mehmet Yulu, bahçesinin ufak bir bölümünde başladığı kaz yetiştiriciliğinde, yörenin önde gelen tedarikçilerinden oldu.

Kentte daha ilkin azca sayıda küçükbaş besleyen ve ufak çapta ziraat icra eden 72 yaşındaki Yulu, hayvanlarını götürmüş olduğu Kars’ın bir yaylasında 3 yıl ilkin kaz yetiştiriciliğiyle tanıştı.

Ağrı, Kars ve Ardahan’da eti bol miktarda tüketilen ve batı bölgelerinde de yoğun talep gören kaz yetiştirmeye kabul eden Yulu, bahçesindeki bir bölümde ilk etapta 40 anaç kazla işe başladı.

Bundan kazanç sağlayınca küçükbaş hayvanlarını satıp işini büyüten Yulu, 5 dönümlük arazisini çiftliğe dönüştürdü.

Kuluçka makinesiyle yılda 6 bin kaz üretiyor

Çiftliğinde kuluçka makineleriyle de yılda 5-6 bin kaz üreten Yulu, Doğu Anadolu Bölgesi başta olmak suretiyle yurdun birçok noktasına kaz eti, yumurta ve civciv satıyor.

Bilhassa civciv üretimine yoğunlaşan ve bu yönde pazar oluşturan Yulu, bu girişimiyle bölgenin mühim kaz tedarikçilerinden biri haline geldi.

Mehmet Yulu, AA muhabirine, ilgi duyarak ve ufak çapta başladığı işini geliştirmenin mutluluğunu yaşadığını söylemiş oldu.

İlk etapta 5 dönümlük tarlasının bir kısmını kazlara ayırdığını ifade eden Yulu, “Ondan sonra bu işten para kazanmaya başlayınca, arazimin tümünü kaz çiftliği halletmeye karar verdim. Şu anda 230 anaç kazım, 100 de adam kazım var. İşimden oldukça memnunum, yılda 5-6 bin arası kaz yetiştiriyorum.” dedi.

Aylık ürettiği 3 bin yumurtayı kuluçka makinesine bırakıp civciv elde ettiğini belirten Yulu, bir anaç kazın ayda ortalama 45 yumurta yaptığını söyledi.

Havalar iyice ısınınca kazları Kars’a götüreceğini söyleyen Yulu, “Civcivleri 50 liradan satıyoruz. Kesime hazır olan kazları ise 250 ile 300 lira arası satıyoruz. Bu iş artık gelir kapım oldu.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 40 kazla başladığı yetiştiricilikte yörenin önde gelen tedarikçilerinden oldu – Son Dakika

Bu haber AA tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bundan dolayı haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.