250 senelik sütunlar, sosyetik ailenin lüks villasından çıktı

Gövem köyünde ortalama 250 senelik olduğu tahmin edilen 3 tane zamanı sütun geçtiğimiz yıl bulundukları yerden kayboldu. Sütunların yerinde olmadığını gören köylüler durumu Müze Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Köyün şu anki muhtarı Uğur Özcan ve geçmiş yıllarda muhtarlık yapanlar ifadeleri alınmak suretiyle çağırıldı. Köylülerin muhtarın sattığını iddia etmiş olduğu zamanı sütunlar aradan 1 yıl geçmesine karşın bulunamadı.

250 yıllık sütunlar, sosyetik ailenin lüks villasından çıktı

Köylülerin sütunların bulunması için yaptıkları girişimlerin sonunda Müze Müdürlüğü yetkilileri köye gelmiş olarak eski muhtarlardan data aldı. Sütunların meşhur bir kahve dükkanı zincirinin sahibi olan Altınkılıç ailesine ilişkin lüks bir villanın bahçesinde görüldüğünün söylemesi üstüne yetkililer villaya gitti. Meydana getirilen incelemede villada bulunan 2 tane sütunun köyden kaybolan sütunlar olduğu tespit edildi. Sütunlar kepçe ve traktöre konularak sonrasında müzeye götürülmek suretiyle köy meydanına bırakıldı. Köylülerin üstünde yazı ve fotoğraf bulunduğunu söylediği sütun ise bulunamadı.

250 yıllık sütunlar, sosyetik ailenin lüks villasından çıktı

Sütunları sattığı iddia edilen Gövem Köyü muhtarı Uğur Özcan, sütunların lüks villanın bahçesinde olduğundan bilgisi bulunduğunu belirterek, “Ben yol genişletme emek harcaması esnasında bu taşlar toprağa gömülüydü. Yurttaş görmüş ve ben bu tarz şeyleri alayım dedi. Benim için mahsuru yok al götür dedim. Eski muhtarlar tarafınca yakınma edildim” dedi.

250 yıllık sütunlar, sosyetik ailenin lüks villasından çıktı

Muhtar hakkında kabahat duyurusunda bulunacaklarını ifade eden köyün eski muhtarlarından Şerafettin Güler, “Ben taşların ne işe yaradığını araştırmıştım. Bizim köyün kuruluşu 250 yıla dayanıyor. Bu taşlar için üniversiten öğrencilere ders vermek için geliyorlardı. Biz bu tarz şeyleri gözümüz şeklinde koruduk. Taşlar ortalama 1 yıl ilkin kayboldu. Fakat yazılı ve resimli taş yok. Üçüncü taşı traktörle götürmüş ve bir bölgelere saklamış herhalde. Taş oldukca kıymetliymiş. Güzel bir fotoğraf ve altında da yazı vardı. Kabahat duyurusunda bulunacağız. Bu taşları iyi mi satıyor. 30 yıl muhtarlığımda gözüm şeklinde baktım” diye konuştu.

250 yıllık sütunlar, sosyetik ailenin lüks villasından çıktı

Bolu 3. Sayfa Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.