25 yıl sonrasında gelen Tayvan hamlesi ABD ve Çin’i kafa kafaya getirdi! İki ülke de bölgeye asker yığdı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Asya gezisi çerçevesinde Tayvan‘ı da ziyaret edeceğine dair iddialar Washington ile Pekin içinde tansiyonu yükseltti. Tayvan medyasının diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberlerde, Pelosi’nin 2 Ağustos günü gece saatlerinde başkent Taipei’de yer edinen Songshan Havalimanı’na inmesinin beklendiği açıklandı.

Pelosi’nin ek olarak Çarşamba günü 08.00’de Tayvan lideri Tsai Ing-wen ve bazı üst düzey yetkililer ile bir araya geleceği, öğle saatlerinde de ülkeden ayrılacağı iddia edildi. Haberlerde, Tayvan güvenlik birimlerinin Pelosi’nin ziyareti için en üst düzeyde güvenlik tedbirleri alacağı da yer aldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamada, Pekin yönetiminin Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesine şiddetle karşı çıkmış olduğu yinelendi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, mevzuyla ilgili değerlendirmesinde, Çin’in, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için sert tedbirler alacağını ve Çin ordusunun Pelosi’nin ziyaretini “oturup izlemeyeceğini” kaydetti. Lijian, “Her tür ihtimale karşı tamamen hazırlıklıyız” dedi.

Pelosi’nin olası Tayvan ziyareti toplumsal medyada da geniş yer tutuyor. İktidardaki Komünist Parti’nin gösterim organlarından Global Times’in eski Baş Editörü Hu Xijin, Twitter’dan yapmış olduğu paylaşımda Çin cenk uçaklarının Pelosi’nin uçağına müdahale edebileceğini belirtmişti. Gazeteci Hu, “Cenk uçaklarımız tüm zorlayıcı taktikleri uygulamalı. Bunlar hala yetersizse Pelosi’nin uçağını düşürmeleri bence uygun” ifadelerini kullanmıştı. Hu Xijin, hemen sonra Twitter hesabının kapatılması üstüne söz mevzusu paylaşımını sildiğini açıklamıştı.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu, Nancy Pelosi’nin ihtimaller içinde Tayvan ziyareti sebebiyle gerçek mühimmatlı askeri tatbikat icra etti. Tatbikatta, Çin’in Tayvan’ı vurabilecek roket ve roket sistemleri kontrol edildi. Çin Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri, tatbikat kapsamında manevralar icra etti. Çıkartma gemileri hazır konuma getirildi. Çin’in çıkartma gemilerinde taşınabilen tankları ve zırhlı araçları, Tayvan’a bir tek 180 kilometre uzaklıktaki Fuijan bölgesine gönderildi.

Pelosi'nin yarın akşam Tayvan'a gelmesi bekleniyor

ABD, Pasifik donanmasının vurucu gücü USS Ronald Reagan tayyare gemisi, ona bağlı roket kruvazörü, hava müdafa firkateyni, iki destroyer ve 65’ten fazla cenk uçağı, Tayvan açıklarına gönderdi. Tayyare gemisinde, nükleer bomba taşıma kapasitesine haiz B-1 Lancer bombardıman uçaklarının ve hava muharebesinde üstünlüğü ile malum F-22 cenk uçaklarının bulunması dikkat çekti.

Pelosi'nin yarın akşam Tayvan'a gelmesi bekleniyor

ABD’nin bölgeye kısa süre içinde intikal ettirebileceği iki tayyare gemisi daha bulunuyor. ABD, bu sayede bir tek tayyare gemileri ile minimum 200 tayyare bulundurabilecek. Firkateynler ile hava savunması, destroyerler ile su üstü muharebe ve helikopterler ile denizaltılara karşı koruma sağlanabilecek. ABD’nin bölgedeki Pasifik Adaları, Cenup Kore ve Japonya üstünde birçok askeri üssü mevcut. ABD’nin Pasifik’te 282 bin askeri, bin 200 hususi harekatçısı, çeşitli amaçlarla 200 deniz aracı ve bin 100 hava aracı mevcut. Bu askerlerin 30 bini Cenup Kore’de, 50 bini ise Japonya’da konuşlanmış durumda.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby düzenlemiş olduğu basın toplantısında, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etme hakkı bulunduğunu ifade ederek, “Meclis Başkanı Tayvan’ı ziyaret etme hakkına haiz ve Meclis Başkanı, bu yıl dahil olmak suretiyle birçok Kurultay üyesi benzer biçimde daha ilkin olaysız bir halde Tayvan’ı ziyaret etti” dedi. Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin ABD’nin Tayvan politikasını değiştirmediğini vurgulayan Kirby, “Doğal ki Tayvan İlişkileri Yasası, üç ABD-Çin ortak bildirisi tarafınca yönlendirilen ‘tek Çin politikamız’ mevzusunda hiçbir şey değişmedi” şeklinde konuştu.

Pelosi, söz mevzusu ziyaretini gerçekleştirmesi halinde 25 yıl aradan sonrasında Tayvan’a giden en üst düzey ABD’li yetkili olacak. Tayvan’ı ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Newt Ginrich 1997 senesinde ziyaret etmişti. Nancy Pelosi, uzun senelerdir demokrasi ve insan hakları mevzularında Çin’e yönelttiği sert eleştirilerle biliniyor. Pelosi, 1989 senesinde meydana gelen Tiananmen vakalarından 2 yıl sonrasında Pekin’e yapmış olduğu ziyarette Tiananmen Meydanı’na giderek, “Çin’de demokrasi için ölenlerin anısına” yazılı siyah bir pankart açmıştı. Çinli güvenlik güçlerinin müdahalesiyle pankart kapatılmış, Pelosi ve beraberindekiler meydandan uzaklaştırılmıştı.

Pelosi'nin yarın akşam Tayvan'a gelmesi bekleniyor

Çin, Tayvan’ı kendi topraklarının parçası olarak değerlendiriyor ve Çin yönetimi ‘barışçıl tekrardan birleşme’ adı altında Tayvan’ın idaresini eline almayı isterken, bu uğurda güç kullanmaktan çekinmeyeceğini belirtiyor. Ek olarak öteki ülkelerin Tayvan ile resmi temas kurması Çin tarafınca “egemenlik ihlali” olarak değerlendiriyor.

Tam Vapur Şok Denemeleri Nancy Pelosi Tayvan Siyaset Dünya Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.