2 buçuk milyon dolarlık mirasa çöktü! Alacaklının kim olduğu şoke etti

ANTALYA’da eşinden kalan 2 buçuk milyon dolarlık mirasın icraya verildiğini öğrenen Ukraynalı hanım, alacaklının kim bulunduğunu öğrenince şoku yaşadı. Alacaklı şahıs, çiftin getir-götür işlerini icra eden hizmetli çıktı. Hizmetlinin, Ukraynalı adama ölmeden senet imzalattırdığı yada imza taklidi yapmış olduğu öne sürüldü.

Abone ol

Ukrayna’da askeri kontrol pilotu olan Petro Motsar, emekli olduktan sonrasında eşi Larysa Motsar ile ara ara geldikleri Türkiye’ye yerleşme sonucu aldı. Antalya’nın Alanya ilçesine yerleşen ve kentte yatırım da icra eden çift, koronavirüse yakalandı. Durumu ağırlaşan Petro Motsar, koranavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi.

Petro Motsar’ın vefatının peşinden ilk eşinden olan oğlu Oleg Motsar ve Larysa Motsar mirasçıları olarak mal varlıklarını paylaştı. Bigün markete giden Larysa Motsar, kartının geçersiz bulunduğunu öğrenmesiyle büyük şoku yaşadı.

Alacaklı kim diye sordu şok geçirdi
Avukatını arayan Larysa Motsar, kendisine kalan mirasın eşinin 2,5 milyon dolarlık borcu sebebiyle el değiştirdiğini öğrendi. Avukatına alacaklının kim bulunduğunu soran Larysa Motsar, bu kez ikinci şoku yaşadı.  Motsar, Türkiye’ye yerleştikleri günden itibaren kendilerine destek olan, getir-götür işlerini icra eden kişinin kendilerini icraya verdiğini öğrendi.

Eşinin bu kişiye borcu olduğuna inanmayan ve dolandırıldıklarını düşünen Larysa Motsar, avukatı vasıtasıyla mahkemeye başvurdu. Kocasının birinden borç alma ihtiyacı olmadığını belirten Larysa Motsar, “Dava sonuçlandıktan sonrasında alışverişe gittiğimde kartımın geçersiz bulunduğunu öğreniyorum. Bakiye sorguladığımda asla para göremedim ve avukatımla görüştüm. Avukatımdan eşimin 2,5 milyon dolar borçlu bulunduğunu ve bundan dolayı dava açıldığını öğrendim….

“Türkçe bilmediğimiz için bizlere destek oluyordu”

-Bu 2,5 milyon dolarlık borcun bizim dost bildiğimiz, bizlere yardım eden kişiye bulunduğunu öğrendim. Bunu öğrendikten sonrasında şoke oldum. Zira bizlere destek olan biriydi. Biz Türkçe bilmediğimiz için bizlere destek oluyordu. Bazı daireleri aldığımızda da bizlere destek olmuştu. Benin kocam hiç kimseye borçlu olmayacak kadar zengindi. Hiçbir süre nakit paraya ihtiyacı olmamıştı. Hiçbir şekilde ondan para aldığını düşünmüyorum” dedi.

Miras olarak eşinden taşınmaz ve göç eder mallar bulunduğunu belirten Avukat Şafak Baysal, 600 bin dolar paranın banka hesabında bulunduğunu söylemiş oldu. Türk yasalarına gore Petro Motsar’ın mal varlığının ilk eşinden olan oğlu Oleg Motsar ve Larysa Motsar içinde hisse edildiğini söyleyen Avukat Baysal, devir işlemlerinin peşinden ortalığın karıştığını söylemiş oldu.

“Aniden ortaya 2,5 milyon dolarlık bir senet çıktı”
Alacaklı olan kişiyle aralarında bir ticari ilişki olmadığını dile getiren Avukat Baysal, “Aniden ortaya 2,5 milyon dolarlık bir senet çıktı. Bu senedin borçlusu da müvekkilin vefat eden eşi. Aralarında herhangi bir ticari ilişki yok, vefat edenin Türkçesi yok. Buradaki tüm taşınmazların alımları tercüman vasıtasıyla yapılmaktaydı. Bildiğimiz kadarıyla da bu kişiyle olan ilişkileri getir-götür ilişkisine dayalıydı. Tabiri caizse ‘Şu işi yap, bu işi yap’ şeklinde bir ilişki ortadayken aniden 2,5 milyon dolarlık bir senet ortaya çıktı. Aralarında ticari ilişki bulunmayan, Türkçe bilmeyen bir kişinin bu şekilde bir borcu olması tarafımızca kuşku uyandırdı. Biz bu mevzuda lüzumlu başvurularımızı Cumhuriyet Başsavcılığına yaptık. Senet Türkçe yazılmış bir senet, hatta Amerikan doları olarak yazılmış. Bir Ukrayna vatandaşı, Türkçe bilmiyor. Detaylı bir halde senet doldurulmuş, altına imzası atılmış. Biz bu imzanın gerçek olduğuna dair de kuşku duyarak itirazda bulunduk” ifadelerini kullandı.

“İlk eşinden olan oğlu ile ortaklık yapıldığını düşünüyoruz”
Oleg Motsar ile Larysa Motsar içinde miras yüzünden münakaşa çıktığını dile getiren avukat Şafak Baysal, Oleg Motsar ile alacaklı olarak görünen kişinin ortaklık içinde olduklarını değerlendirdiklerini söyleyerek, “İmza olsa da bir kişinin aniden aralarında ticari ilişki bulunmayan bir kişiye 2,5 milyon dolarlık bir senet imzalasın. Bu şekilde bir senedin icraya konulması kanaatimizce kişinin Türkçe bilmemesinden hem de itimat ilişkisine dayalı olaraktan kandırılaraktan imzalatıldığını düşünüyoruz. Dolandırıcılık işleminin bulunduğunu, evrakta sahtecilik bulunduğunu düşünüyoruz. Öteki taraftan biz taşınmazları devir alıyoruz, derhal peşinden müvekkilin oğlu arayarak ‘Sen bu paraları iyi mi aldın’ diyor ve aralarında bir münakaşa çıkıyor. Münakaşa çıktıktan sonrasında bizim aldığımız kalıtım ilamını almak için Oleg bir avukata vekalet veriyor. Vekalet verdiği avukat ile icraya koyan avukat aynı şahıs. Burada bir danışıklı dövüş bulunduğunu düşünüyoruz. Burada müvekkilimin tüm mal varlıklarına el koyaraktan kendi aralarında paylaşma gayesi bulunduğunu düşünüyorum. Lüzumlu başvurularımızı yaptık. Bu mevzuda adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.