1300 senelik zamanı Şam Emevi Cami’nde büyük saygısızlık: Budistler ayin düzenledi dans etti

SURİYE Şam’daki 1300 senelik geçmişe haiz Emevi Cami’nde Budistler ayin düzenledi. Kendisini “Dada Athman” diye adlandıran ve Budizm’i ülkede yaymaya çalışan kişinin mihraptaki yoga görüntüleri tepki çekerken, Esed rejimine çağrıda bulunulmuş oldu.

Abone ol

Suriye’nin başkenti Şam’da bulunan 1300 senelik tarihe haiz Emevi Camii, Budist ayinine sahne oldu. Toplumsal medyada gösterilen fotoğraflarda, turuncu giysiler giyen bir adam mihrapta yoga yaparken, turuncu giysiler giymiş bir karı camiinin ortasında dans ederken görüntülendi. İslam tarihinde büyük bir öneme haiz olan camide meydana getirilen ritüeller, halkın büyük tepkisini çekti. Suriyeliler, Esad rejiminin, ülkedeki Sünni çoğunluk için dini bir sembol olarak kabul edilen Emevi Camii’ne saygısızlık etmesini kınadı.

Yeni bir tarikat kurmuş

Fotoğraflarda görülen kişinin kendisini “Dada Athman” olarak adlandırdığı ve Suriye’de yeni bir tarikat kurduğu ortaya çıktı. Suriye’nin Suveyda şehrinde yaşayan Athman’ın bir süre Hindistan’da yaşamış olduğu ve ülkesine döndükten sonrasında Budizm öğretileri içeren tarikatını tanıtmak için şehirleri gezdirilmiş olduğu açıklandı. “Kozmik mantralar” adını verdiği ritüelleri Sanskritçe sözlerle tatbik eden tarikat üyeleri, ruhu özgürleştirmek adına şarkı söyleyip, dans ettiklerini söylüyorlar.

Rejim izin veriyor

Dada Athman, yogayı ve mezhebinin “kozmik mantra” inançlarını yaymak için çekmiş olduğu videoları toplumsal medya üstünden paylaşan ve rejim tarafınca faaliyetleri kısıtlanmayan bir isim. Suriye’de etken olarak dini ritüellerini gerçekleştiren Athman, Emevi Camii’ndeki görüntülere gelen tepkiler üstüne toplumsal medyadan fotoğrafları sildi. Sadece Hama, Lazkiye, Tartus ve Süveyda benzer biçimde şehirlerdeki ayin fotoğraflarını ve videolarını kaldırmadı.

Caiz değil

Arap din alimleri, bu ritüellerin camilerde uygulanmasının caiz olmadığını duyurdu. Alimler, Tanrı’ın kendi adının anılmasını emrettiği ibadethanelerde başka dine ilişik ritüellerin gerçekleştirilmesinin Tanrı’a şirk koşmak bulunduğunu belirtti. Toplumsal medyadaki tepkiler ise çığ benzer biçimde büyüyor. “Ülkeyi İran’a ve Rusya’ya sattıktan sonrasında şimdi Budistler’e peşkeş çekiyorlar”, “Yayılma ve çekince sandığımızdan daha süratli. Kafir inançlar camilere, Tanrı’ın evlerine girmeye başladı” benzer biçimde eleştirilerde bulunan aktivistler, Esed rejimine İslami değerlere saygısızlığa bir son vermesi çağrısı yapmış oldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.